6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateHandbal (f) - România – Franţa, scor 20-39, la Campionatul Mondial din Brazilia

Handbal (f) – România – Franţa, scor 20-39, la Campionatul Mondial din Brazilia

Naţionala de handbal feminin a României, medaliată cu bronz la Campionatul European de anul trecut, a fost surclasată cu scorul de 39-20 (20-12) de formaţia Franţei, vineri, la Sao Paulo, în ultimul său meci din Grupa C a Campionatului Mondial din Brazilia, informează Agerpres.

Calificată deja în optimile de finală ale competiţiei, România a făcut poate cel mai slab joc de la această competiţie, fiind depăşită categoric, la toate capitolele de Franţa. Tricolorele au ocupat locul 3 în grupă şi vor juca luni, în optimi, cu echipa clasată pe locul secund în Grupa D. Echipa noastră nu s-a regăsit niciun moment, nu a găsit soluţii în atac, iar în apărare a cedat aproape de fiecare dată, singurul lucru pozitiv fiind prestaţia portarilor Tolnai şi Pâslaru, mai bună decât în partidele precedente. Elocvent este faptul că, după ce a fost condusă la pauză cu 8 goluri, 20-12, în primele 15 minute ale reprizei secunde, echipa lui Radu Voina nu marcase decât de două ori. În final, pentru ca umilinţa să fie completă, portarul Darleux a reuşit să înscrie ultimul gol al meciului, cu o aruncare din propriul careu cu care a surprins-o pe tânăra Denisa Dedu.