14.5 C
Știri de ultima orăActualitateHandbal (f) – România – Tunisia, scor 30-28, la CM din Brazilia

Handbal (f) – România – Tunisia, scor 30-28, la CM din Brazilia

Naţionala de handbal feminin a României a debutat cu victorie, sâmbătă, în grupa C a Campionatului Mondial din Brazilia, în faţa reprezentativei Tunisiei, scor 30-28 (14-15), informează Mediafax.

Debutul tricolorelor la CM din Brazilia a fost destul de neaşteptat, nu atât prin prisma rezultatului final, ci a evoluţiei jucătoarelor în prima repriză. Jocul, neaşteptat de echilibrat în primele 10 minute, a arătat mai târziu că, de fapt, era foarte bine controlat de Tunisia, care a şi profitat de numeroasele greşeli ale României (4-5, 12-12). Faza defensivă a handbalistelor antrenate de Radu Voina a permis echipei africane să marcheze cu uşurinţă, astfel că aceasta a prins curaj şi a reuşit să încheie primele 30 de minute în avantaj, 14-15.

Pauza a fost un sfetnic bun şi, chiar dacă Tunisia a condus şi cu trei goluri (19-22, min. 43), România a recuperat rapid, preluând conducerea după 19 minute de "secetă", 23-22 (min. 48), după un gol al Adei Nechita. Cu nouă minute înainte de final, tabela arăta 26-23, dar emoţiile au continuat să domine pe banca României, 26-26 (min. 56). Tricolorele au mai făcut un efort, 28-26 (min. 58), obţinând apoi o victorie smulsă cu "forcepsul", 30-28, dar care dincolo de jocul mai puţin reuşit, le aduce primele două puncte în grupa C.

Marcatoarele României au fost Fiera 8 goluri, Nechita 6, Chirilă 5, Elisei-Ardean 4, Brădeanu 4, Chintoan 3, în timp ce pentru Tunisia s-au remarcat Toumi 7 goluri, Chebbah, Khouildi şi Marzouk, câte 5.

În grupa C s-a mai jucat partida dintre Brazilia şi Cuba, vineri, scor 37-21.

După partida cu Tunisia, tricolorele au liber duminică, iar în continuare vor juca astfel: cu Cuba (5 decembrie, ora 19.00), cu Japonia (6 decembrie, 21.15), cu Brazilia (8 decembrie, 23.45) şi cu Franţa (9 decembrie, 21.15).

Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală (meciurile fiind programate în 11-12decembrie), fază eliminatorie. Sferturile de finală sunt programate pe 14 decembrie, semifinalele pe 16 decembrie, iar finalele pe 18 decembrie. Echipa României nu se va muta din Sao Paolo, dacă se va califica în fiecare fază superioară a competiţiei.

Campioana mondială se va califica direct la Jocurile Olimpice de la Londra, competiţie la care au obţinut deja "biletele" Marea Britanie, Norvegia (din Europa), Coreea de Sud (Asia) şi Brazilia (Pan-America). Cele mai bune şase echipe de la CM din Brazilia, care nu şi-au asigurat calificarea la JO din turneele continentale, vor participa ulterior la turneele preolimpice, din intervalul 25-27 mai 2012, cu primele trei având drept de organizare.

De asemenea, campioana mondială din 2011 se va califica direct la ediţia din 2013 a competiţiei, care va fi găzduită de Serbia.

Deţinătoarea titlului mondial este Rusia, care a mai cucerit medaliile de aur în 2001, 2005, după finala cu România, şi 2007.