14.5 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal – Rapid - Hapoel Tel Aviv, scor 1-3, în Liga Europa

Fotbal – Rapid – Hapoel Tel Aviv, scor 1-3, în Liga Europa

Echipa Rapid Bucureşti a fost învinsă, miercuri, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-1 (3-1), de formaţia israeliană Hapoel Tel Aviv, într-un meci contând pentru etapa a 5-a din grupa C a Ligii Europa. Golul echipei Rapid a fost reuşit de Deac '43, din penalti, în timp ce pentru Hapoel au punctat Igiebor '12, Tamuz '39 (penalti) şi Toama '45+1.

0-1: Igiebor a înscris după o pasă a lui Damari, care a profitat de o mare greşeală făcută de Ovidiu Burcă.

0-2: Arbitrul Zsolt Szabo a acordat penalti după ce Burcă l-a tras de tricou pe Damari, iar Tamuz a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 39.

1-2: Kende l-a faultat pe Cassio în careu, iar penaltiul a fost transformat de Deac.

1-3: Damari i-a pasat lui Toama, care a înscris de la 4-5 metri.

În minutul 67, Fransman l-a faultat pe Deac în careu, iar portarul Apoula a apărat lovitura de la 11 metri executată tot de Ciprian Deac.

Rapid: Coman – Creţu, Marcus Antonio, Burcă (Oros '46), Bozovici – Grigorie (Sburlea '61), N.Grigore, Apostol – Roman, Cassio (Pancu '54), Deac. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Hapoel: Apoula – Kende, Pecalka (Badier '27), Fransman, Shish – Damari, Yadin (Mahmmoud '34), Abutbul, Toama – Tamuz (Lala '81), Igiebor. Antrenor: Dror Kashtan.

Cartonaşe galbene: Yadin '18, Shish '34, Fransman '67, Damari '70

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Ungaria, condusă la centru de Zsolt Szabo, ajutat la cele două linii de Robert Kispal şi Zsolt Varga, arbitru de rezervă fiind Peter Solymosi. Arbitrii suplimentari au fost desemnaţi Roland Veizer şi Adam Farkas.

După penaltiul provocat de Burcă, acesta a fost huiduit şi fluierat de suporterii rapidişti. Fanii i-au întâmpinat pe jucătorii rapidişti cu huiduieli la intrarea pe teren, după pauză.

Galeria Rapidului nu a mai încurajat echipa în repriza a doua, iar în ultimele zece minute ale partidei i-a ironizat pe jucători scandând "Ole" la fiecare pasă reuşită. De asemenea, fanii au scandat ironic "Ole, ole, mulţumim Rapidule" şi i-au huiduit şi fluierat pe jucătorii rapidişti, aşa cum s-a întâmplat şi la finalul meciului.

La meciul disputat pe Arena Naţională au asistat aproximativ 6.500 de spectatori.

În celălalt meci al grupei C, Legia Varşovia a pierdut în faţa olandezilor de la PSV Eindhoven, scor 0-3, dar ambele echipe sunt calificate în 16-imile competiţiei.

În următoarea etapă, ultima din Grupa C a Ligii Europa, Rapid va întâlni în deplasare formaţia olandeză PSV Eindhoven.

Rezultatele partidelor disputate miercuri, în etapa a 5-a din grupele Ligii Europa: