13.7 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitate Handbal (f): România a învins Croaţia la Campionatul European

Handbal (f): România a învins Croaţia la Campionatul European

Naţionala de handbal feminin a României a învins luni seara, la Herning, reprezentativa similară a Croaţiei, scor 31-22 (14-12), în primul meci din grupa principală I, la Campionatul European din Danemarca şi Norvegia.

Pentru România au marcat Neagu 7 goluri, Manea 7, Fiera 4, Stanca 4, Nechita 4, Geiger 1, Brădeanu 1, Paraschiv 1, Ardean-Elisei 1, Han 1.

Portarul Paula Ungureanu s-a accidentat grav în minutul 46, când i-a "sărit" genunchiul stâng, după un gol al croatei Horvat. Meciul a fost întrerupt câteva minute, handbalista nereuşind să îşi revină, fiind scoasă pe braţe în afara terenului.

Tricolorele au acumulat 4 puncte în grupa I, iar ultimul meci al zilei, dintre Danemarca şi Rusia va stabili configuraţia clasamentului după prima zi. Tot luni, în primul meci de la Herning, Spania – Muntenegru, scor 20-22.