25.5 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal, Liga I, etapa 14: Pandurii Târgu Jiu - Gloria Bistriţa 1-1

Fotbal, Liga I, etapa 14: Pandurii Târgu Jiu – Gloria Bistriţa 1-1

Echipa antrenată de Sorin Cârţu, Pandurii Târgu Jiu, a remizat astăzi, scor 1-1, în compania Gloriei Bistriţa, într-un meci din etapa a 14-a a Ligii I, informează NewsIn.

PANDURII TÂRGU JIU – GLORIA BISTRIŢA 1-1 (Silvăşan 3 / Raskovic 4)

Pandurii: Stanca – Popete, A. Rus, Chibulcutean,  Mândrean – Orac (Cardoso 73), Vancea, Fl. Stângă, Iordache – Raskovic (V. Simion 61), Al. Piţurcă. Antrenor: Sorin Cârţu.

Gloria Bistriţa: Albuţ – Azevedo (Ninu 46), Ciucă, Frăsinescu, Miclăuş – Velcovici, Sabou (Enescu 60), R. Mărginean, Achim – Silvăşan (Hora 90), Coroian. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Al. Piţurcă 38, Achim 52, Raskovic (în pauza meciului), Vancea 59, Popete 77, A. Rus 83, V. Simion 87, Fl. Stângă (după încheierea meciului) / Velcovici 18, Mărginean 30, Ninu 55, Sabou 57

Arbitri:  Istvan Kovacs – Marcel Savaniu, Cornel Fecioru

Stadion: Municipal; Spectatori: 4.000

Cum s-au marcat golurile:

0-1, min. 3: Silvăşan a marcat cu un şut puternic de la 22 de metri în vinclul porţii lui Stanca.

1-1, min. 4: Raskovic a egalat cu un şut de la 10 metri, după o greşeală a apărării oaspeţilor.

În minutul 76, antrenorul echipei Pandurii, Sorin Cârţu, a fost trimis în tribune de arbitrul Istvan Kovacs din cauza unor proteste vehemente.

În minutul 90, Cardoso a trimis balonul în bara porţii apărate de Albuţ.

Silvăşan a marcat primul gol pentru Gloria Bistriţa de când s-a transferat la echipa lui Ioan Ovidiu Sabău. Atacantul a mai evoluat în patru partide pentru ardeleni.

Raskovic  a înscris primul gol în Liga I. El a fost adus de Pandurii în vara acestui an de la Steaua Roşie Belgrad.

Pandurii Târgu Jiu are legitimaţi mai mulţi jucători care au evoluat în trecut pentru Gloria Bistriţa: Chibulcutean, Mândrean, A. Rus, Nalaţi, Păcurar şi Vasilache.

Pandurii Târgu Jiu nu a pierdut niciun meci pe teren propriu de când antrenaor principal este Sorin Cârţu (2-0 cu Rapid şi 1-0 cu FC Vaslui).

După această întâlnire, Gloria Bistriţa a ajuns la al treilea meci consecutiv fără înfrângere în Liga I.