31.7 C
luni, 17 iunie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFormula 1 - Hamilton va pleca din pole position în Marele Premiu al Chinei

Formula 1 – Hamilton va pleca din pole position în Marele Premiu al Chinei

Pilotul englez al echipei McLaren, Lewis Hamilton, va pleca mâine din prima poziţie a grilei de start în Marele Premiu de Formula 1 al Chinei, în timp ce brazilianul Felipe Massa (Ferrari) va lua startul de pe locul 3, informează Reuters.

Hamilton a obţinut în calificări timpul de 1:36,303, în timp ce următorul clasat pe grila de start a cursei de duminică va fi finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari), cu 1:36,645, iar colegul său de echipă, brazilianul Felipe Massa, a obţinut timpul de 1:36,889. Spanionul Fernando Alonso (Renault) va pleca în cursă de pe poziţia a patra, după ce în calificări a obţinut timpul 1:36,927, el fiind urmat de finlandezul Heikki Kovalainen (Renault), cu 1:36,930.