17.8 C
Craiova
marți, 23 septembrie, 2025
Știri de ultima orăActualitateNicușor Dan a convocat CSAT. Securitatea spațiului aerian național, pe agendă

Nicușor Dan a convocat CSAT. Securitatea spațiului aerian național, pe agendă

Președintele Nicușor Dan a convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării, după ce o dronă rusească Gheran a intrat în spaiul aerian al României, pe 13 septembrie. Ședința va avea loc joi, la ora 12:00, la Palatul Cotroceni.

Potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale, pe ordinea de zi a ședinței CSAT sunt incluse subiecte referitoare la:

• Stabilirea obiectivelor care necesită măsuri de protecție contra amenințărilor specifice sistemelor de aeronave fără pilot la bord și a cerințelor tehnice generale ale echipamentelor și sistemelor tehnice pentru implementarea măsurilor de protecție;

• Stabilirea persoanelor care au dreptul de a ordona sau de a aproba executarea unor măsuri împotriva aeronavelor și a vehiculelor aeriene care utilizează neautorizat spațiul aerian național și pentru stabilirea procedurii de informare cu privire la unele măsuri întreprinse pentru controlul utilizării spațiului aerian național.

În cadrul ședinței Consiliului vor fi analizate și alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale.

Citeşte şi: Ungaria nu susține aderarea Ucrainei la UE

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS