20.1 C
Craiova
joi, 3 iulie, 2025
Știri de ultima orăSportGiulestenii merg la victorie in „tara sfânta“

Giulestenii merg la victorie in „tara sfânta“

Rapidul lui Razvan Lucescu (foto) se va deplasa in Israel pentru al doilea meci al grupei G a Cupei UEFA, giulestenii urmând sa dea piept cu una dintre outsidere, Hapoel Tel Aviv, o formatie care in general creeaza probleme adversarului pe teren propriu. De altfel, Rapid a fost dezavantajata de decizia luata de UEFA, conform careia echipele din Israel pot disputa meciurile la ele in tara, in urma incheierii conflictului din Liban. Hapoel abordeaza meciul cu rapidul cu zero in dreptul punctelor din clasament, dupa ce in prima etapa a pierdut cu 2-0 la Atena, in fata gruparii Panathinaikos. Rapid a obtinut un punct in prima partida a grupei, cu PSG (0-0), si, in cazul unei victorii, ar lua o optiune serioasa pentru calificare, eliminând-o practic din lupta pentru primele trei locuri pe Hapoel. In campionatul Israelului, dupa cinci etape, Hapoel ocupa locul al treilea in clasament, la o distanta de trei puncte de lidera Beitar Ierusalim, si va disputa, in aceasta seara, pe teren propriu, derbiul cu Maccabi Tel Aviv. In schimb, Rapid se afla pe pozitia a cincea in Liga I si va da piept astazi, in Giulesti, de la ora 20.30, cu ocupanta locului patru, CFR Cluj.


Rapid si Hapoel, pentru prima data fata in fata


Cele doua cluburi care se vor afla, joi, fata in fata, pe stadionul „Bloomfield“ din Telaviv, nu s-au mai confuntat niciodata intr-un meci oficial. De altfel, Hapoel nu a intâlnit niciodata un adversar din România, in cele 43 de meciuri europene (20 de victorii, 6 egaluri, 17 infrângeri), la fel cum nici Rapid Bucuresti nu a jucat cu o formatie israeliana in cele 77 de partide internationale (36 de victorii, 16 egaluri, 25 de infrângeri). Unul dintre componentii lotului, Danut Perja, a fost coleg cu mijlocasul lui Hapoel, Josef Abukasist, alaturi de care a jucat la Beitar Ierusalim in sezonul 1999/2000.


In competitiile europene intercluburi s-au mai disputat patru meciuri intre echipe din Israel si România, iar bilantul este favorabil noua. Ultimul meci a avut loc chiar in aceasta toamna, in turul al doilea preliminar al Cupei UEFA, faza a competitiei in care Dinamo a eliminat pe Beitar Ierusalem. La Bucuresti, elevii lui Mircea Rednic s-au impus, la limita, cu 1-0, in timp ce meciul retur, disputat pe teren neutru, in Bulgaria, s-a incheiat la egalitate, 1-1.


La nivelul echipei nationale, ultimul contact intre fotbalul israelian si cel românesc a avut loc in preliminariile Campionatului European din 1996, când tricolorii s-au impus cu 2-1 la Bucuresti si au remizat in deplasare, 1-1.


In cadrul grupei G a Cupei UEFA, joi se va mai disputa partida dintre formatia ceha Mlada Boleslav si echipa elena Panathinaikos Atena.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS