25.6 C
Craiova
miercuri, 9 iulie, 2025
Știri de ultima orăLocalUn angajat al SRI Mehedinţi a încercat să se sinucidă

Un angajat al SRI Mehedinţi a încercat să se sinucidă

 Victor Bărbulescu, ofiţer SRI în Mehedinţi, a încercat seara trecută să îşi pună capăt zilelor în mansarda casei sale, aflate în construcţie în Drobeta Turnu Severin. Bărbatul în vârstă de 49 de ani şi-a tăiat venele la mâna stângă şi a încercat să se spânzure, în podul casei. Din fericire a fost salvat la timp de medici.

El, angajat al Serviciului Român de Informaţii, soţia judecător la Tribunalul Mehedinţi au împreună au doi copii, o situaţie bună, fiind respectaţi de cei din jur. Este imaginea unei familii fericite şi nimeni nu îşi explică ce l-ar fi putut împinge pe stâlpul casei să cedeze nervos.

Bărbatul a fost scos pe geam din mansardă de o echipă de pompieri şi preluat de un echipaj SMURD. Medicii spun că a fost găsit într-o baltă de sânge, cu puls slab.

„Am primit un apel prin 112, pentru un pacient aflat în podul unei case. Iniţial solicitarea a fost pentru lipotimie. S-a urcat destul de greu, a fost nevoie de ajutorul pompierilor, era podul casei la patru metri şi ceva. Avea o baltă de sânge lângă el, dar avea şi o marcă traumatică semnul unei încercări de spânzurare nereuşită, probabil din cauze depresive. I-am acordat primul ajutor, a fost coborât de echipele de pompieri cu frânghii, s-a acordat în continuare ajutor şi a fost adus la unitatea de primiri urgenţe”, a declarat medicul Horia Ene, medic SMURD Mehedinţi.

Din primele cercetări se pare că acesta încercase iniţial să se sinucidă prin spânzurare, după care s-a tăiat de trei ori pe mâna stângă. Înainte de a încerca să termine cu viaţa, ofiţerul SRI i-a dat un telefon soţiei prin care o anunţase ce urma să facă. Cel mai probabil femeia a alertat medicii şi pompierii.

„Îi cunoaştem foarte puţin pentru că ei locuiesc la bloc, aici vin doar să hrănească câinele. Ştiu că el este SRI-st, iar soţia judecător. Sunt oameni serioşi, nu ştiu ce s-o fi întâmplat. Fiecare are problemele lui”, a spus o vecină.

Ofiţerul SRI se află acum internat la Spitalul Judeţean de Urgenţe din Drobeta Turnu Severin şi este în afara oricărui pericol. Victor Bărbulescu fusese trecut de curând pe un post de logistică în cadrul SRI Mehedinţi, nu mai era operativ.


Editor: Mariana Butnariu

 

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS