16.7 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCS Apa a pus punctele în cont

CS Apa a pus punctele în cont

Formaţia craioveană CS Apa a obţinut sâmbătă o victorie frumoasă şi extrem de importantă în economia campionatului, scor 1-0, contra ocupantei poziţiei secunde din Liga a III-a, seria a 4-a, Flacăra Făget. Unicul gol al disputei de pe stadionul „Extensiv“ a fost reuşit de Robert Căle, în minutul 41, fostul mijlocaş al Universităţii executându-l pe portarul oaspeţilor, Paul Burtic, cu un şut din voleu din marginea careului de 16 metri.
Gruparea din Bănie a avut şi o bară, Andrei Băia nimerind stâlpul din stânga cu o lovitură de cap, faza a continuat, iar Gheorghiţă nu a reuşit să-l învingă pe Burtic din doi metri (‘52).
„A fost greu, dar am obţinut ce ne-am propus. Prima repriză am dominat-o noi, nu i-am lăsat să «respire» şi am reuşit să şi marcăm, însă în partea secundă, spre final, am avut destule emoţii. Sunt trei puncte mari pentru noi, ne dau speranţe că suntem pe drumul cel bun“, a declarat antrenorul craiovenilor, Ionel Luţă, pentru GdS.
„Am făcut o partidă foarte bună, doar pe final ne-am apărat puţin. Putea fi 2-0 sau chiar 3-0, dar şi 1-1, pentru că şi ei au avut o ocazie mare în repriza a doua. E o victorie muncită şi meritată şi mă bucur că am reuşit să înscriu din nou“, a spus Robert Căle, pentru GdS.
CS Apa: Surdu – Orban, Gheorghiţă, Chiriţă, Flori – Băia (90+2, Dan Andrei Duca), Dreşcă, Dănuţ Stancu, Căle (’85, Marian Duicu) – Cojocaru (’87, Alex Dragoş Duca), Stăncuţa (’71, Cătălin Niţă). Antrenor: Ionel Luţă.
Flacăra Făget: P. Burtic – B. Ştefanovic (’63, Abiodun), Cr. Gălan, An. Ţuculea, C. Toma – Al. Birău, M. Veron (’61, Fl. Dobre), P. Briciu, N. Damian (’71, R. Salcai) – M. Fuchs, P. Silaghi (’67, Peşcan). Antrenor: Sorin Brândescu.
În runda viitoare, a 12-a, CS Apa Craiova va sta, iar în ultima dispută din acest tur de campionat va întâlni pe teren propriu pe Jiul Rovinari.