7.8 C
Craiova
joi, 16 octombrie, 2025
Știri de ultima orăActualitateOlt: Persoane care tranzacţionau ilegal obiecte din aur, depistate de poliţişti

Olt: Persoane care tranzacţionau ilegal obiecte din aur, depistate de poliţişti

Poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Olt, cu suportul informativ al D.G.I.P.I – S.I.P.I. i-au prins azi în flagrant delict, pe B.H., de 51 de ani, din municipiul Drăgăşani, judeţul Vâlcea şi pe R.N., de 49 de ani, din municipiul Slatina, judeţul Olt, în timp ce indeau ilegal obiecte din aur. 
Conform poliţiştilor, R.N. a achiziţionat de la B.H. mai multe obiecte din metal galben, care par a fi din aur (un lanţ, două brăţări şi trei monede vechi – mahmudele), plătind în schimb, 20.000 de lei.
Urmare a celor constatate, poliţiştii au sancţionat contravenţional cele două persoane, cu amendă în valoare de 1.500 de lei, iar bunurile destinate tranzacţionării şi suma de 20.000 de lei ce urma să fie plătită vânzătorului, au fost ridicate, în vederea confiscării.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS