5.3 C
Știri de ultima orăSportHandbal (f) / România s-a calificat în grupele principale ale CE din Franța

Handbal (f) / România s-a calificat în grupele principale ale CE din Franța

Naţionala României s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin din Franţa, după ce a învins echipa Germaniei cu scorul de 29-24 (14-11), ieri seară, la Brest, în al doilea său meci din Grupa D, informează Agerpres.
România a început excelent meciul cu performera primei etape (33-32 cu campioana europeană Norvegia) şi după cinci minute conducea cu 5-1. Tricolorele au avut un avantaj de 3-4 goluri până în minutul 21, când ecartul a crescut la cinci goluri, 12-7. Germania a înscris trei goluri la rând şi s-a apropiat pe tabelă, 12-10, dar la pauză echipa noastră conducea cu 14-11.

S-au jucat cu nemțoaicele în partea secundă

În partea secundă, România a făcut 20 de minute excelente, astfel că avantajul a ajuns la nouă goluri pe tabelă, 25-16 (minutul 49). Relaxarea survenită pe final a făcut ca echipa Germaniei să să apropie la patru goluri, scorul final fiind de 29-24.
Portarul Denisa Dedu, care a apărat două aruncări de la 7 metri şi a avut un procentaj de 37%, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului. O evoluţie remarcabilă din rândul echipei noastre a avut-o şi centrul Eliza Buceschi, autoare a 11 goluri, ea devenind golghetera la zi a turneului final.

Cristina Neagu, care a înscris de cinci ori, a devenit cea mai bună marcatoare din istoria campionatelor europene (206 goluri).

România: Denisa Dedu (13 mingi apărate, 1 gol marcat), Yuliya Dumanska – Aneta Udriştioiu (2 goluri), Laura Chiper, Melinda Geiger (3), Ana-Maria Drăguț, Cristina Laslo (1), Eliza Buceschi (11), Gabriela Perianu, Cristina Neagu (5), Crina Pintea (4), Raluca Băcăoanu, Cristina Florică (2), Valentina Ardean Elisei. Selecţioner: Ambros Martin.

Germania: Dinah Eckerle (5 mingi apărate), Isabell Roch (2 mingi apărate) – Marlene Zapf, Amelie Berger (3), Alina Grijseels, Xenia Smits (2), Emily Bolk (3), Maren Weigel (2), Angie Geschke (2), Luisa Schulze, Alicia Stolle (2), Julia Behnke (8), Meike Schmelzer (1), Franziska Muller (1), Inna Grossmann (1). Selecţioner: Henk Groener.

Au arbitrat: Ivan Mosorinski, Aleksandar Pandzic (Serbia).

Supervizor EHF: Robert Dujardin (Franța).

Observator EHF: Dragan Nacevski (Macedonia).

România va juca ultimul său meci din grupă mâine, contra Norvegiei, de la ora 22.00.