10.9 C
Știri de ultima orăSport11 medalii pentru karateka din Bănie

11 medalii pentru karateka din Bănie

Campionatul Național de karate interstiluri WKF, desfășurat recent în sala „Traian“ din Râmnicu Vâlcea, s-a încheiat cu 11 medalii pentru sportivii de la cluburile craiovene. Singurul titlu național a fost obținut de echipa feminină de kata cadeți de la CS Bushi Craiova, alcătuită din Irina Bianca Manta, Ana Maria Stănucă și Mirela Velțan. Două dintre componentele echipei campioane au urcat pe podium și la individual. Mirela Velțan a obținut argintul la kumite WKF – 55 de kilograme, iar Ana Maria Stănucă s-a clasat pe locul trei la kata individual cadeți (14-15 ani). La competiția de la Vâlcea, CS Bushi a participat cu cele trei sportive și cu antrenorul Sebastian Olaru. Reprezentanții CS Universitatea și LPS „Petrache Trișcu“ Craiova, antrenați de Geri Mitroi, au obținut câte patru medalii, dar niciuna de aur. De la CS Universitatea au urcat pe podium Gabriel Iordache, Bogdan Gogoloși, Daniel Popescu – toți medaliați cu argint la kumite seniori, și Luiza Iordache, clasată pe locul trei la kumite senioare. Pe locul cinci s-au clasat Ionuț Mitrică și echipa masculină de kata seniori (Ionuț Mitrică, Gabriel Iordache, Eric Șoș). De la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“ au urcat pe podium Vittoria Bușcă (kumite cadete), Mădălina Vasile (kata cadete) – ambele medaliate cu argint, Alexandru Potcovaru (kumite juniori) și echipa de kata juniori (Alexandru Potcovaru, Andrei Enășoiu, Gabriel Rădoi) – medalii de bronz. Pe locul cinci s-au clasat Andrei Enășoiu și Gabriel Rădoi, ambii la kumite individual juniori. La competiție au participat 290 de sportivi de la 48 de cluburi. Campionatul Național a constituit criteriu de selecție pentru Campionatul European de Karate WKF de anul viitor.