10 C
Știri de ultima orăSportȘase judoka olteni pe podium la CN de tineret

Șase judoka olteni pe podium la CN de tineret

La Drobeta Turnu Severin s-a desfășurat, la sfârșitul săptămânii trecute, Campionatul Național de judo – tineret, competiție la care sportivii olteni au obținut șase medalii. Reprezentantele clubului gazdă, CSM Drobeta (antrenor Gicu Vasilan), au urcat de trei ori pe podium. Două dintre distincții au fost obținute la categoria 48 de kilograme, unde Krisztina Tătar și-a adjudecat argintul, iar Iasmina Covaciu a luat bronzul. Tot pe a treia treaptă a podiumului a urcat și Anda Vâlvoi, la categoria 63 de kilograme. Aproape de podium s-a clasat Ana Maria Stroe, pe locul cinci la categoria 48 de kilograme, iar Lorena Necula (70 de kilograme) a încheiat competiția pe locul șapte.
Clubul Sportiv Universitatea Craiova a avut doi medaliați. Floriana Văcaru a obținut argint la categoria +78 kilograme, iar Cleonia Rîciu (52 de kilograme) a ocupat locul trei. La masculin, Cătălin Boța (90 de kilograme) și Robert Gușă (100 de kilograme) s-au clasat pe locul cinci. Și CSM Craiova a avut o reprezentantă pe podium, Georgiana Renghea, care a luat bronz la categoria +78 kilograme. Sportivii de la CS Universitatea sunt antrenați de Mihai Voinea, iar antrenorul Georgianei Renghea este Adrian Nicola. Pentru judoka urmează Cupa României, la sfârșitul acestei săptămâni, la Oradea, și tot luna aceasta vor mai fi Campionatul Național U14 (Râmnicu Vâlcea) și Campionatul Național Școlar (Hunedoara).