5.3 C
Știri de ultima orăSportHandbal (m) - Naţionala de tineret, calificată în sferturile de finală ale CM din Brazilia

Handbal (m) – Naţionala de tineret, calificată în sferturile de finală ale CM din Brazilia

Naţionala de handbal masculin tineret a României s-a calificat, azi noapte, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, în urma victoriei cu Tunisia, scor 29-27 (15-15), şi va juca în compania Franţei pentru un loc în semifinale. Marcatorii echipei României, antrenate de Ovidiu Mihăilă şi Daniel Apostu, au fost Negru (14 goluri), Rotaru (7), Racoţea (4), Militaru (2), Nistor (1), Şomlea (1).

Anterior, în grupa B, România a remizat cu Portugalia, scor 26-26 (11-15) şi cu Serbia, scor 21-21 (13-9) şi a învins Qatar, cu 32-31 (16-16) şi Angola, cu 39-29 (20-14).
În sferturile de finală, programate mâine, se vor mai juca meciurile dintre Spania – Danemarca, Egipt – Suedia şi Belarus – Germania.
Partida România – Franţa se va juca miercuri, de la ora 2.30. Echipele câştigătoare se vor califica în semifinale, programate vineri, pentru ca finalele pentru medalii să aibă loc sâmbătă.
Naţionala de handbal masculin tineret a României s-a calificat la CM în luna ianuarie, la zece ani de la ultima performanţă similară. Tricolorii mici au încheiat grupa preliminară 6 pe prima poziţie, după victorii cu Bulgaria şi Slovenia, respectiv remiză cu Croaţia.
La ultima participare în competiţie, în 2005, România s-a clasat pe locul șase.