27.5 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportEşec usturător la Minsk pentru SCM-CSS

Eşec usturător la Minsk pentru SCM-CSS

Baschetbalistele craiovene au fost învinse cu scorul de 92-53 (20-19, 19-13, 24-13, 29-8) de BC Horizont Minsk (Belarus), în primul meci din FIBA Eurocup.

Aflate la debutul în cupele europene, mai precis în FIBA Eurocup, grupa B, baschetbalistele de la SCM-CSS Craiova nu au putut ţine, miercuri seară, pasul cu mult mai puternica echipă BC Horizont Minsk, fiind învinse cu scorul de 92-53 (20-19, 19-13, 24-13, 29-8), partida desfăşurându-se pe terenul formaţiei din capitala Belarusului.
Antrenorul craiovean Liviu Manea a mizat aproape tot jocul pe un număr mic de jucătoare: Fatou Kane (40 de minute, 12 recuperări, 7 puncte), Anca Sipoş (39 de minute, 7 mingi pierdute, 12 puncte), Eniko Tarţa (35 de minute, 7 recuperări, 4 pase decisive, 10 mingi pierdute, 16 puncte), Janina Simionca (31 de minute, 7 puncte), Lydia Whitehead (33 de minute, 4 recuperări, 9 puncte).
Au mai intrat: Andreea Gligă (14 minute), Adelina Ştefan (5 minute, 2 puncte), Roxana Constantinescu (un minut), Laura Lungu (un minut).
Primul sfert a fost echilibrat, gazdele, conduse de pe margine chiar de selecţionerul Belarusului, Anatoli Buyalski, având avantaj de un punct, scor 20-19. Şi pauza mare le-a găsit pe românce aproape de adversare, fetele de la BC Horizont Minsk conducând cu 39-32. Bielorusele au apăsat pe acceleraţie în sfertul trei, pe care l-au câştigat mult mai detaşat, mărind avansul la 18 puncte (63-45). În ultima repriză, baschetbalistele din Minsk s-au dezlănţuit, marcând 29 de puncte şi au primit doar opt.

Joi vin rusoaicele

Pentru BC Horizont au evoluat următoarele jucătoare: Panasiuk (2 puncte), Nikitina (2 puncte), Yafremava, Dureika (13), Khatsko (2), Anufryienka (2), Valko (8), Pavicevic (13), Lipinskaya (2), Lichtarovich (28), Ivashchanka (4) şi Hasper (16). Formaţia din Minsk obţine a doua victorie stagională în grupa B, după ce în urmă cu o săptămână a triumfat în Rusia, scor 69-62, pe terenul echipei Spartak Noginsk. SCM-CSS Craiova, echipă pregătită de Liviu şi Daniela Manea, va disputa următorul meci în cadrul FIBA Eurocup joi, 11 noiembrie, pe teren propriu, în compania celor de la Spartak Noginsk.
Echipa craioveană a revenit cu avionul în ţară şi a mers direct la Iaşi, acolo unde sâmbătă, de la ora 11.30, vor înfrunta formaţia locală Politehnica Naţional, într-un joc contând pentru etapa a şaptea din Divizia A, seria sud-est.