10.9 C
Știri de ultima orăSportIacob şi Buga, marcatori în Grecia

Iacob şi Buga, marcatori în Grecia

Victoraş Iacob şi Mugurel Buga au marcat fiecare câte un gol în meciul pierdut de Iraklis Salonic cu scorul de 4-2, pe teren propriu, cu Xanthi, din ultima etapă, a 30-a, a campionatului Greciei.

Iacob a înscris al doilea gol al gazdelor în minutul 59 şi a încheiat sezonul pe locul trei în clasamentul golgheterilor, cu 11 reuşite. Buga a marcat al doilea gol oaspeţilor în minutul 27, acesta fiind al patrulea în retur pentru echipa elenă.

Panathinaikos a câştigat titlul de campioană încă din penultima etapă, iar Olympiakos, PAOK, AEK şi Aris Salonic vor disputa un play-off pentru un loc de Liga Campionilor şi alte trei de Europa League.

Ultimele trei clasate, Levadiakos, Giannina şi Panthrakikos, au retrogradat în liga secundă.

Titlul de golgheter a revenit francezului Djibril Cisse (Panathinaikos), cu 23 de goluri, urmat în clasament de Barkoglou (Levadiakos), 12 goluri, Iacob (Iraklis) şi Campora (Aris), câte 11 goluri.