20 C
miercuri, 5 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportGură de oxigen pentru olteni

Gură de oxigen pentru olteni

SCM-U Craiova a părăsit ultimul loc al clasamentului, după ce a învins, nu fără emoţii, pe CSU Cuadripol Braşov, scor 84-75.

Echipa masculină de baschet SCM-Universitatea Craiova a obţinut, sâmbătă, pe teren propriu, al doilea succes din acest sezon, învingând cu scorul de 84-75 (20-13, 14-23, 23-16, 27-23) pe CSU Cuadripol Braşov, în derbiul ultimelor două clasate în Divizia A. Craiova a început bine meciul, conducând pe rând, cu 9-2, apoi 13-6, iar după primul sfert avea un avans de şapte puncte. Sfertul doi a aparţinut oaspeţilor, care au reuşit 23 de puncte, în timp ce oltenii au înscris doar 14, prin doar doi jucători Matic (8p) şi Harris (6p). La pauza mare, braşovenii conduceau cu 36-34. Baschetbaliştii antrenaţi de Marius Toma şi Paul Nicolae şi-au revenit în sfertul trei, iar înaintea ultimei reprize conduceau cu 57-52. Gazdele s-au distanţat la 65-52, dar cu două minute înainte de finalul partidei au avut emoţii, elevii lui Dan Calancea apropiindu-se la doar trei puncte (scor 73-70). Bassett şi Dragovic au transformat fiecare câte două lovituri libere şi au dus scorul la 77-70, iar ardelenii au ratat patru libere, prin Mladenovic şi Bubanja.
Până la final, SCM-U a mai reuşit şapte puncte (cinci din lovituri libere), în timp ce Braşov a înscris doar cinci puncte. De la SCM-U s-a remarcat americanul Evan Harris, care a reuşit un
„double-double“ (20 de puncte, 12 recuperări), trei capace şi un procentaj al eficienţei de 30. Pentru formaţia din Bănie au mai jucat: Bassett (24 puncte), Matic (14), Paşca (13), Tasic (11), Dragovic (2), Răducan şi Lăpădat.

„Trebuie să joace
constant“

Antrenorul craiovean Marius Toma a vorbit despre inconstanţa în joc a elevilor săi: „Sfertul doi a fost catastrofal, în sfertul trei am jucat ceva, iar în sfertul patru ne-am revenit. Aceste variaţii ne-au făcut să pierdem până acum,  pentru că avem adversari care joacă inteligent tactic şi speculează aceste momente slabe ale noastre. Încerc să le explic băieţilor că trebuie să joace constant, să acţioneze din punct de vedere tactic după un sistem, nu luaţi de val. Am făcut un joc bun în prima parte a sferturilor 1 şi 4, dar nu putem «decupa» din ansamblu doar câteva faze bune în atac şi în apărare. În primul sfert puteam să ne distanţăm la 15 puncte diferenţă şi să avem un meci uşor“. După această victorie, craiovenii au părăsit ultimul loc al clasamentului, aflându-se pe locul 15, în timp ce braşovenii au preluat „lanterna roşie“. Sâmbătă, SCM-U Craiova va juca în deplasare, cu CSM Bucureşti.

S-au încurcat
la Alexandria

Baschetbalistele de la SCM-CSS Craiova au suferit, sâmbătă, al doilea eşec din acest sezon al Diviziei A (seria sud-est), fiind învinse, în deplasare, de CSTA BC Alexandria, cu scorul de 59-43 (11-6, 18-13, 12-10, 18-14), în primul meci din retur. Antrenorul oltean Liviu Manea a trimis în teren jucătoarele: Drake (4p), Huff (11), Sipos (16), Simionca (8), Mingo (2). Au mai intrat: Jackson (2) şi Lungu. După acest insucces, craiovencele au coborât pe locul trei, la egalitate de puncte (12p), cu Alexandria şi cu Municipal MCM Târgovişte, echipă care are un meci mai puţin disputat. În runda viitoare programată marţi, SCM-CSS Craiova va primi vizita formaţiei Politehnica Naţional Iaşi.