18.7 C
miercuri, 5 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportEnergia, în trioul fruntaş

Energia, în trioul fruntaş

Echipa antrenată de Vasile Stângă a câştigat lejer, scor 33-24 (15-8), în faţa nou-promovatei Rom Cri Braşov şi a urcat pe locul trei în Liga Naţională de handbal masculin.

Jocul cu ultima clasată SCM Rom Cri Braşov părea o formalitate pentru elevii lui Vasile Stângă, însă gorjenii au intrat pe teren deconcentraţi şi s-au văzut conduşi la două goluri în minutul opt, scor 4-2. Energia a rămas în joc doar prin realizările extremelor şi Stângă a cerut time-out la jumătatea primului act pentru a pune ordine în evoluţia haotică a echipei sale. Kukrika şi Giotoiu, ambii foarte şterşi, au rămas pe bancă, iar gazdele au jucat altceva, intrând la cabine cu şapte goluri avans, scor 15-8. După pauză, Braşovul a cedat şi Energia s-a distanţat la 13 goluri, 26-13 (‘45), însă Stângă a preferat să-şi ruleze toţi jucătorii decât să facă scor. Toţi handbaliştii înscrişi pe foaia de joc de Vasile Stângă, cu excepţia portarilor, au marcat, la capătul unui antrenament oficial în vederea jocului următor de vineri, de la Satu Mare. La Energia au evoluat: Rădulescu, Dragomir – Păiuş (1 gol), Truică (1), Humberto (1), V. Popescu (2), Kapular (1), Apolzan (4), Mazilu (2), Criciotoiu (4), Enache (2), Kukrika (3), Florea (9), Giotoiu (3).

„Victorie meritată“

Antrenorul formaţiei braşovene, Vasile Curiţeanu, a evidenţiat decalajul valoric dintre cele două echipe cu obiective total diferite în acest sezon: „Victorie absolut meritată a echipei Pandurii Târgu Jiu, echipă experimentată, mult peste noi şi ca valoare individuală, şi ca valoare colectivă. Eu zic că vine în primele patru, este echipă de cupe europene“.
Energia şi-a păstrat invincibilitatea acasă în acest sezon, după un joc care nu i-a pus probleme decât în debutul său. „Toate echipele mici au entuziasm în primele 10-15 minute şi joacă fără trac, în schimb, noi vrem să avem 15-0 în minutul 1. Le-am spus să jucăm din aproape în aproape, să stăm liniştiţi şi să profităm de erorile lor. Şi am profitat. Pe paradele lui Dragomir, ne-am dus la şapte goluri şi s-a «rupt» filmul. Am vrut să joace toată echipa, inclusiv Mazilu. E un semn bun că au marcat toţi jucătorii, mă bucur că s-au încurajat, că au muncit, s-a jucat colectiv“, a declarat Vasile Stângă. Energia a profitat de eşecul Stelei la Baia Mare şi de semieşecul Bacăului acasă şi a revenit pe podiumul Ligii Naţionale.