18.4 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleibalistele oltene au trecut de primul tur

Voleibalistele oltene au trecut de primul tur

La fel ca şi la masculin, competiţia se desfăşoară la Botoşani, sub forma unui turneu. Partida a fost extrem de disputată, iar antrenorul principal al echipei oltene s-a declarat mulţumit de jocul elevelor sale. „Era de aşteptat să nu avem un meci uşor, pentru că încep să se nască orgolii. Bănuiam că echipa din Târgu Mureş nu era împăcată cu ideea acelei înfrângeri din turneul precompetiţional organizat pe propriul teren. A fost o luptă tactică între două echipe care au ştiut să folosească foarte bine serviciul. Noi am jucat foarte bine în primul set. După aceea, a fost o luptă oarbă pentru fiecare punct. Satisfacţia a fost că am câştigat setul doi, după ce, la un moment dat, scorul era 20-24, cu trei dintre jucătoarele de pe banca de rezerve, Irina Alexandru, Corina Sturzu şi Raluca Bucur. Ultimul set a fost la fel de disputat, dar printr-o bună organizare şi o concentrare totală ni l-am adjudecat“, a spus la finalul jocului tehnicianul de la SCM-U Craiova. Ieri, după închiderea ediţiei, formaţia olteană a întâlnit, în sferturile de finală, formaţia Dinamo Romprest Bucureşti. Câştigătoarea partidei va întâlni în semifinale învingătoarea din meciul Ştiinţa Bacău – „U“ Cluj. Cupa României la masculin a fost câştigată, pentru al şaselea an consecutiv, de echipa CVM Tomis Constanţa, care s-a impus în finală în faţa celor de la Ştiinţa Explorări Baia Mare, scor 3-0 (25-23, 25-15, 31-29). Finala mică dintre Remat Zalău şi Dinamo Bucureşti nu s-a mai disputat, competitoarele preferând să plece acasă.