14.5 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportManchester, în finala Cupei

Manchester, în finala Cupei

Manchester United s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei, după ce a trecut în semifinale de Derby County, din liga a doua, impunându-se cu scorul 4-2. În prima manşă, rezultatul a fost favorabil celor de la Derby, 1-0. Pe „Old Trafford“, Nani a deschis scorul repede cu un şut de la 30 de metri, în minutul 16. Au urmat golurile lui O’Shea (22) şi Tevez (34), iar la 3-0 Manchester a rezolvat practic problema calificării încă din prima repriză. Meciul s-a mai încins puţin pe final, când cei de la Derby au lăsat impresia că ar putea reintra în joc, după ce Barnes a transformat un penalti în minutul 81. La 3-1, oaspeţii mai aveau nevoie de un gol pentru a se califica. Cristiano Ronaldo a risipit însă speranţele celor de la Derby şi a punctat, tot din penalti, în minutul 88. A mai fost timp şi pentru golul lui Barnes din prelungirile partidei (‘90+2). Finala Cupei Ligii Angliei se va disputa pe 1 martie, la Londra, pe „Wembley“. În ultimul act al competiţiei, „diavolii“ vor juca, probabil, cu deţinătoarea titlului, Tottenham, care a câştigat prima manşă a celeilalte semifinale, 4-1 cu Burnley. Returul s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei.