14 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportEnergia a pierdut la Otopeni

Energia a pierdut la Otopeni

Energia Rovinari rămâne fără victorie în deplasare şi după etapa a patra a Diviziei A, fiind învinsă de CS Otopeni, scor 76-65 (21-20, 21-18, 10-10, 24-17). Jocul a fost mult mai echilibrat decât o arată scorul, baschetbaliştii lui Theo Evans conducând de câteva ori pe parcursul partidei. Cea mai mare diferenţă s-a consemnat în primele minute ale sfertului decisiv, când, după un parţial 12-1, gorjenii s-au instalat la conducere, 60-53. CS Otopeni a revenit graţie reuşitelor lui Belanovic şi Blidaru şi a preluat conducerea, 64-61, însă Porter Troupe a egalat din spatele semicercului. Energia nu a mai făcut faţă jocului în ultimele două minute şi 28 de secunde, perioadă în care nu a reuşit să mai înscrie din acţiune, ci doar o singură dată de la linia de pedeapsă, în timp ce gazdele au marcat din acţiune şi au fost mai sigure la aruncările libere. Antrenorul grupării gorjene a folosit opt jucători, doar Bogdan Popescu ridicându-se la nivelul aşteptărilor, reuşind 27 de puncte, patru recuperări, două pase decisive şi un capac urmat de Darby cu 14 puncte, cinci recuperări, o pasă decisivă. Rareş Apostol, Edjuan Green, Miko Golubovic (cinci puncte), Porter Troupe (şase puncte), Trim Kibwe (patru puncte) şi Josh Jackson (nouă puncte) au avut procentaje modeste faţă de jocurile precedente.

A treia înfrângere în şapte zile

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova încheie o săptămână de coşmar. În şapte zile, oltenii au pierdut toate cele trei partide disputate, două în campionat şi una în Cupa României.
Sâmbătă seară, elevii lui Paul Nicolae şi Marius Toma au fost învinşi pe teren propriu de echipa BCMUS Argeş Piteşti, cu scorul de 67-58, în runda a patra din Divizia A.
Craiovenii au câştigat doar primul sfert, 21-17. Piteştenii, care au suferit doar o înfrângere în acest debut de campionat, şi-au adjudecat următoarele două sferturi, 16-7 şi 18-14, iar în ultima repriză, cele două echipe au fost la egalitate, 16-16. Pentru SCM-U au evoluat: Tomic (22 de puncte), Mitchell (19), Holmes (3), Lekic (7), Ştefan (3). Au mai jucat: Lupusavei, Nisavic şi Călinescu (4).
După patru etape disputate în prima divizie, echipa din Bănie rămâne cu o singură victorie, iar runda viitoare va disputa derbiul oltean cu Energia Rovinari. Celelalte rezultate înregistrate în etapa a patra: CSU Sibiu – „U“ Mobitelco Cluj 80-70, CSU Braşov – Dinamo Bucureşti 92-91, CSU Ploieşti – CS Rapid 100-35, BC Târgu Mureş – Gaz Metan Mediaş 84-90, CSM Oradea – Elba Timişoara 59-98.