18.4 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportBarcelona, la cinci puncte de Real Madrid

Barcelona, la cinci puncte de Real Madrid

Barcelona a ratat duminică şansa de a se apropia periculos de lidera Real Madrid, în timp ce Villarreal se menţine în coasta primelor două clasate în Primera Division. „Extratereştrii“ lui Frank Rijkaard nu au reuşit decât un egal în fieful Almeriei, scor 2-2, trupa lui Unai Emery reuşind să smulgă un punct spre finalul partidei de pe „Estadio del Mediterraneo“.

Bojan Krkic a deschis scorul pentru Barcelona, însă Ruben Pulido a egalat în minutul 33. La 12 minute de la reluarea partidei, Samuel Eto’o a readus oaspeţii în avantaj, însă Gabriel Milito a fost eliminat la scurt timp şi catalanii s-au văzut încă o dată egalaţi, după golul lui Kalu Uche.

Remiza Barcelonei i-a permis lui Villarreal să se apropie la doar două puncte de locul doi, după ce a învins pe Real Zaragoza, cu 2-0. Kahveci Nihat a marcat primul gol pentru echipa condusă de Manuel Pellegrini, înainte ca atacantul „Submarinului galben“, Giuseppe Rossi, să stabilească scorul final al partidei, cu un gol din penalti.

În celelalte meciuri disputate duminică, în etapa a 28-a a Primerei Division, s-au înregistrat următoarele rezultate: Espanyol – Mallorca 2-1, Getafe – Racing Santander 2-1, Valladolid – Osasuna 0-0, Atletico Madrid – Levante 3-0.

Clasament: 1. Real Madrid 62 de puncte; 2. Barcelona 55; 3. Villarreal 53; 4. Atletico Madrid 47; 5. Sevilla 45; 6. Espanyol 45; 7. Santander 44; 8. Getafe 39; 9. Almeria 38; 10. Valencia 36; 11. Mallorca 34; 12. Osasuna 34; 13. Deportivo La Coruna 34; 14 Athletic Bilbao 33; 15. Real Betis 32; 16. Real Zaragoza 32; 7. Real Valladolid 32; 18. Recreativo Huelva 32; 19. Real Murcia 23; 20. Levante 19.