A marcat: Boroiban ’48.

CS Municipal: Râmniceanu – Stanca, Vişa, Chirciu, Lungan – Melcea, Ekwalla (’68, Dandea), Cercel (’40, S. Popescu), Pasăre – Vidakovic (’85, Robson), Boroiban. Antrenor: Marian Bondrea.

Unirea: Rotaru – Selagea, Cazan, Mărincean, Goia – Cristea (’55, Găldean), Foro (’80, A. Goga), Ghiormă, Dalbea – Zăgrean, Manea (’55, Pepenar). Antrenor: Aurel Şunda.

Au arbitrat: V. Balaj – V. Boştină, V. Cristea.

După înfrângerea de la Petroşani, CS Municipal a jucat pe propriul teren o nouă partidă dificilă, contra altei candidate declarate la promovare, Unirea Alba Iulia. Marian Bondrea i-a acordat o nouă şansă camerunezului Ekwalla, care a avut sarcina să taie încercările ofensive ale oaspeţilor şi să dirijeze atacurile vâlcenilor. Therry a fost din nou fără idei şi pericolul pentru Unirea a venit numai pe flancuri, acolo unde Melcea şi Stanca şi-au făcut datoria. Vâlcenii au dominat cu autortitate primele 45 de minute, Pasăre, Boroiban, Vidakovic şi Melcea jucându-se cu nervii spectatorilor, după ce au ratat ocazii bune de deschidere a scorului. Oaspeţii au replicat numai prin Manea, care a şutat periculos, mingea fiind respinsă cu dificultate de Râmniceanu.

La doar trei minute de la reluare, CSM avea să puncteze după o fază lucrată de Melcea, continuată de Vidakovic şi finalizată de Laurenţiu Boroiban, care a punctat sec faţă în faţă cu Rotaru. Până la finalul întâlnirii, cele două combatante şi-au împărţit ocaziile. Sergiu Popescu a fost marele ghinionist al meciului după ce a ratat de două ori singur cu portarul adversar, în timp ce Marincean şi Ghiorma puteau egala. În final, a fost 1-0 pentru olteni, care au acumulat trei puncte importante graţie cărora au urcat pe poziţia a doua a clasamentului, lideră fiind FC Argeş.

Portarul Marius Mindileac a ales să părăsească formaţia CS Municipal, nemulţumit de faptul că nu este titular.