Au marcat: Dică ’60, Mutu ’70.
România: Lobonţ – P. Marin, Goian, Chivu (Şt. Radu ’63), Raţ – Codrea (Lazăr ’66), Rădoi (D. Munteanu ’46) – Fl. Petre (Nicoliţă ’46), Dică (Ad. Cristea ’78), Mutu – Marica (Niculescu ’81). Antrenor: Victor Piţurcă.
Turcia: Serdar Kulbilge – Sabri (Gokdeniz ’82), I. Uzulmez (Volkan Yaman ’68), I. Toraman, Gokhan Zan – Emre (Nihat ’40), Arda (Tumer ’46), Mehmet Topuz, Hamit Altintop – Tuncay, Gokhan Unal (Halil Altintop ’72). Antrenor: Fatih Terim.
Arbitru: Markus Merk (Germania).

Naţionala României,  13-a putere fotbalistică mondială, conform ultimului clasament al FIFA, şi-a mai trecut în palmares un succes, 2-0 cu Turcia, la Bucureşti.

România, condusă de pe bancă de Victor Piţurcă, s-a impus fără prea mari probleme în amicalul contra Turciei, cu 2-0, tricolorii având o evoluţie mai bună în repriza a doua, când jocul a fost animat de rezervele Dorinel Munteanu şi Bănel Nicoliţă.  După cum a început partida de pe „Lia Manoliu“, se părea că Turcia a venit la Bucureşti pentru a-şi adjudeca victoria. Nici nu se aşezaseră bine în ghete cei 22 de jucători, când Arda a şutat violent de la 22 de metri în transversala porţii lui Bogdan Lobonţ. Aceasta avea să fie însă singura mare oportunitate de a înscrie a elevilor lui Fatih Terim. După startul bun al turcilor, România şi-a revenit încet-încet, a ţinut mai mult mingea, însă combinaţiile între mijlocaşi şi atacanţi au fost lente, fără nici un fel de pericol pentru defensiva oaspeţilor. Turcii s-au apropiat din nou de buturile lui Lobonţ, fundaşul Gokhan trimiţând destul de periculos cu capul în minutul 28, când Petre Marin a respins din faţa porţii. Prima ocazie de gol a tricolorilor a fost consemnată în minutul 33, când Adrian Mutu l-a depăşit în viteză pe Gokhan şi a trimis un lob, puţin peste transversală. Acelaşi Mutu a reluat periculos cu capul în minutul 44, iar repriza s-a încheiat cu şutul lui Dică, peste transversală.

Dorinel şi Bănel u limpezit jocul

Victor Piţurcă a făcut o mutare inspirată după pauză, introducându-i pe veteranul Dorinel Munteanu în locul lui Mirel Rădoi şi pe Bănel Nicoliţă în locul lui Florentin Petre, iar România a avut o evoluţie mai bună, acţiunile de atac înmulţindu-se. Pe partea dreaptă, Marica a făcut mai multe combinaţii în viteză cu Nicoliţă, cei doi punând în dificultate de mai multe ori defensiva turcilor. Chiar pe acea parte a fost „lucrat“ primul gol în minutul 60, când Marica l-a depăşit uşor pe Ibrahim Toraman, a centrat în faţa porţii, iar de la cinci-şase metri Dică a reluat în plasă. După ce a trecut în avantaj, România a mai ratat câteva ocazii, prin Mutu, Marica şi Nicoliţă, ocazii care au apărut în special datorită unor pase excelente ale lui Dorinel Munteanu. În minutul 70, Mutu s-a desprins de Volkan şi a majorat scorul la 2-0 în urma unei faze „lucrate“ tot de Marica.
Următorul meci al naţionalei României este programat pe 8 septembrie, în deplasare, împotriva reprezentativei Belarusului, în Grupa G a preliminariilor Campionatului European din 2008.

Rezultate meciuri amicale

Rezultatele meciurilor amicale disputate miercuri seară: Japonia – Camerun 2-0, Rusia – Polonia 2-2, Ucraina – Uzbekistan 2-1, Brazilia – Algeria 2-0, Letonia – Moldova 1-2, Bulgaria – Ţara Galilor 0-1, Coasta de Fildeş – Egipt 0-0, Lituania – Turkmenistan 2-1, Norvegia – Argentina 2-1, Belarus – Israel 2-1, Danemarca – Irlanda 0-4, Luxemburg – Georgia 0-0, Islanda – Canada 1-1, Austria – Cehia 1-1, Bosnia-Herţegovina – Croaţia 3-5, Grecia – Spania 2-3, Muntenegru – Slovenia 1-1, Elveţia – Olanda 2-1, Suedia – SUA 1-0, Albania – Malta 3-0, Ungaria – Italia 3-1, Scoţia – Africa de Sud 1-0, Slovacia – Franţa 0-1, Anglia – Germania 1-2.