18.4 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportPortugalia, amorsată de Armenia

Portugalia, amorsată de Armenia

Naţionala Portugaliei a făcut un pas greşit care i-ar putea fi fatal în preliminariile Campionatului European, remizând în deplasare, scor 1-1, cu o echipă mult mai slab cotată, cea a Armeniei. Gazdele au deschis scorul în minutul 12, prin Arzumanyan, iar vedeta oaspeţilor, Cristiano Ronaldo, a egalat cu opt minute înainte de pauză. În urma remizei din Armenia, Portugalia a pierdut locul al doilea din Grupa A a preliminariilor, care a fost preluat acum de Finlanda, învingătoare cu 2-1 în faţa naţionalei Kazahstanului (Eremenko ’13, Tainio ’61 / Byakov ’23).
Tot în Grupa A s-a disputat şi partida Belgia – Serbia, încheiată cu victoria gazdelor cu scorul de 3-2 (Dembele ’10, ’88, Mirallas ’30 / Kuzmanovic ’73, ’90). În Grupa A, lideră este Polonia, cu 19 puncte, care nu a jucat miercuri.
Alte rezultate înregistrate în preliminariile CE 2008: San Marino – Cipru 0-1 (Okkas ’54) – în Grupa D, Estonia – Andorra 2-1 (Piiroja ’34, Zelinski ’90 / Silva ’87) – în Grupa E, Irlanda de Nord – Liechtenstein 3-1 (Healy ‘5, ’35, Lafferty ’56 / Frick ’27) – în Grupa F.