12.6 C
joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSportPrincipalele puncte ale regulamentului CM 2006

Principalele puncte ale regulamentului CM 2006

Principalele puncte ale regulamentului Cupei Mondiale 2006, care au fost stabilite de FIFA, nu sunt surprinzatoare, ele fiind cele dupa care se desfasoara majoritatea competitiilor fotbalistice din lume.

In primul tur, cele 32 de echipe participante sunt impartite in opt grupe de câte patru. Primele doua din fiecare grupa se califica pentru optimile de finala.

In faza grupelor, fiecare echipa intâlneste fiecare dintre celelalte trei echipe. O victorie aduce trei puncte, o remiza un punct, iar la infrângere nici un punct. In caz de egalitate de puncte, principalele criterii de departajare a echipelor sunt urmatoarele: 1. Numarul de puncte realizate in meciurile directe; 2. Diferenta generala de goluri (golaveraj); 3. Numarul total de goluri marcate.

Cele opt grupe de la CM sunt urmatoarele:

Grupa A: Germania, Costa Rica, Polonia, Ecuador.

Grupa B: Anglia, Paraguay, Trinidad Tobago, Suedia.

Grupa C: Argentina, Coasta de Fildes, Serbia Muntenegru, Olanda.

Grupa D: Mexic, Iran, Angola, Portugalia.

Grupa E: Italia, Ghana, SUA, Cehia.

Grupa F: Brazilia, Croatia, Australia, Japonia.

Grupa G: Franta, Elvetia, Coreea de Sud, Togo.

Grupa H: Spania, Ucraina, Tunisia, Arabia Saudita.

Faza grupelor se va desfasura in perioada 9-23 iunie. Primele doua din fiecare grupa vor fi calificate pentru optimile de finala (24-27 iunie).

Incepând din optimile de finala si pâna in finala, echipele disputa doua reprize de prelungiri de câte 15 minute, in caz de egalitate la finalul timpului regulamentar de joc. Daca egalitatea persista, se vor executa lovituri de departajare.

Cei 23 de jucatori din fiecare echipa vor putea fi inscrisi pe foaia de joc, insa selectionerii nu pot efectua decât trei schimbari.