Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Economie

RAT Craiova se înnoieşte de Sărbători

Economie - Rodica MITROI
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Parcul mijloacelor de transport în comun va fi reînnoit până la sfârÅŸitul anului. Previziunile RAT Craiova nu exclud ca, după stabilirea câÅŸtigătorilor, să apară tot felul de contestaÅ£ii.

Data la care tramvaiele ÅŸi autobuzele noi sau la mâna a doua vor circula pe străzile din Bănie este tot mai aproape. După ce ieri ÅŸapte potenÅ£iali parteneri au depus ofertele la comisia de specialitate, s-a stabilit ÅŸi ziua când va fi ales câÅŸtigătorul licitaÅ£iei, respectiv 24 septembrie. Până atunci, membrii comisiei vor analiza fiecare situaÅ£ie, pentru a alege oferta cea mai atractivă. Directorul Regiei Autonome de Transport (RAT) Craiova, Virgil Boboc, a menÅ£ionat că se încearcă achiziÅ£ionarea a 17 autobuze ÅŸi zece tramvaie, toate second hand. Pentru o astfel de investiÅ£ie, regia pune la bătaie în jur de 1,5 milioane de euro. Boboc a adăugat că ofertanÅ£ii sunt atât din Å£ară, cât ÅŸi de peste hotare, respectiv din Germania.

DeÅŸi atât conducerea regiei, cât ÅŸi autorităţile locale au declarat, în nenumărate rânduri, că ar opta pentru mijloace de transport nou-nouÅ£e, posibilităţile financiare i-au determinat să se reorienteze către unele deja folosite. Uzate, dar modernizate, aÅŸa cum le caracterizează ÅŸi viceprimarul Sorin Iordache, autobuzele ÅŸi tramvaiele care vor fi achiziÅ£ionate depăşesc starea tehnică a multor autovehicule prezente în baza RAT Craiova. Când se vor vedea cu ele în curte, mai-marii regiei vor demara procesul de înlocuire a celor care ÅŸi-au depăşit de mult termenul de viaţă.

Dacă nu va apărea nici o contestaÅ£ie care să prelungească la infinit procesul de achiziÅ£ie, până la Revelion, călătorii din Bănie vor avea la dispoziÅ£ie mijloacele de transport la mâna a doua.

„După ce comisia va da avizul, va dura doar câteva săptămâni până când vor fi aduse. ParticipanÅ£ii la licitaÅ£ie pot să le pună oricând la dispoziÅ£ia noastră, deoarece sunt deja scoase din circulaÅ£ie“, a menÅ£ionat vicele Iordache.

Altă licitaÅ£ie, de data asta pentru autobuze noi, este programată pe 17 octombrie, când sunt aÅŸteptate să concureze cele mai prestigioase firme din domeniu. Suma de care dispune RAT pentru achiziÅ£ionarea acestor autovehicule este de circa trei milioane de euro.



 
Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 5 voturi





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de kole:
    la mana a doua ia autobuz e da de ce nu platim biletu la jumate daca mergem cu autobuze scoase din uz ce e asta bataie de joc se joaca cu viata noastra ......... imi e greata de toate manariile lor
    2007-09-21, 12:11:50 (82.79.208.*)
  2. de KOLE:
    GREATZAAAAAAAA
    2007-09-21, 14:52:42 (82.79.208.*)
  3. de vp:
    Cu alte cuvinte, mai multe gunoaie in curtea noastra: cele proprii si cele nemtesti. ...Ce afacere!!
    2007-09-21, 16:17:56 (24.141.217.*)
  4. de Razvan:
    Macar de ar avea aer conditionat ....
    2007-09-21, 22:26:38 (86.124.212.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 21°C.
La noapte: 12°C.
Mâine: 17°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Opinii

Eveniment

Actualitate

Sanatate

Societate

Economie

Politica si comunitate

Util si placut

Life & Style

Olt si Valcea

Gorj si Mehedinti

Sport