16.7 C
Știri de ultima orăSportVoleiSCMU Craiova n-a forțat cu Știința București, dar a câștigat convingător

SCMU Craiova n-a forțat cu Știința București, dar a câștigat convingător

Voleibaliștii de la SCMU Craiova au debutat perfect în 2022, cu o victorie în minimum de seturi cu Știința București A fost 3-0 (25-19, 25-15, 25-22) pentru trupa din Bănie, care a ajuns la cota 29 în clasamentul Diviziei A1. Partida a contat pentru etapa a 12-a, prima din retur.

După un prim set ceva mai strâns, câștigat fără doar și poate de olteni, a urmat un act secund în care formația mai valoroasă și-a impus jocul și nu le-a mai dat șanse adversarilor. La scorul de 2-0 a intervenit, așa cum era de așteptat, relaxarea în tabăra Craiovei, iar bucureștenii au început să conteze mai mult în meci. Chiar dacă au adunat câteva puncte, unele chiar consecutive, oaspeții tot nu au reușit să câștige măcar un set, pentru că alb-albaștrii și-au revenit și au închis meciul la 22.

Acum, cele două formații se vor mai întâlni încă o dată, dar în Cupa României. Partida retur din faza sferturilor se va disputa duminică, tot de la ora 16.30. Reamintim că în tur Craiova s-a impus cu scorul de 3-0.