-2.8 C
joi, 27 ianuarie, 2022
Știri de ultima orăSportVoleiVoleibalistele Craiovei au cedat clar cu Medgidia, în Polivalentă

Voleibalistele Craiovei au cedat clar cu Medgidia, în Polivalentă

SCMU Craiova a debutat în 2022 în această seară, pe teren propriu, în compania formației Medgidia, una dintre formațiile cu pretenții din campionat. Așa cum era de așteptat, jocul a fost unul extrem de complicat pentru fetele noastre, care au găsit resursele necesare să se lupte de la egal la egal cu adversarele abia în setul al treilea. A fost prea târziu să mai obținem ceva din acest joc, pentru că, până atunci, Medgidia jucase perfect și își demonstrase supremația. Oaspetele întâlnirii din Bănie s-au impus cu scorul de 3-0 (25-11, 25-15, 25-19), dar oltencele ies cu fruntea sus dintr-unul dintre cele mai grele meciuri ale sezonului. Partida a contat pentru etapa a 12-a din Divizia A1.

Primul set a fost un calvar pentru fetele noastre, care s-au întrecut în greșeli. După ce am câștigat primele două puncte ale meciului, a urmat o cădere abruptă a trupei lui Zlotea, care nu a mai făcut față atacurilor puternice ale adversarelor. Treptat, Medgidia s-a desprins total în set și a trecut în avantaj pe tabelă după 25-11. Nici despre actul secund nu avem prea multe de adăugat, singurul lucru de evidențiat fiind atitudinea ceva mai bună a echipei din Bănie, care a luptat pentru fiecare punct în parte. Chiar și așa, oaspetele au stat excelent pe preluare astăzi și și-au dublat avantajul pe tabelă (25-15).

În actul al treilea am avut o răbufnire de orgoliu, dar nu pentru prea mult timp. SCMU s-a aflat la conducere până la scorul de 12-10, moment în care gruparea oaspete a forțat și a fost de neoprit. S-a încheiat 25-19 pentru Medgidia, iar SCMU Craiova deja se gândește la următoarele două partide, care s-ar putea arăta decisive.

În runda următoare, oltencele se vor deplasa la Mioveni, într-un meci mai mult decât interesant. Data și ora de disputare o vom anunța ulterior.