20.1 C
vineri, 24 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisIga Swiatek a câștigat titlul de la Madrid! Finală spectaculoasă cu Sabalenka

Iga Swiatek a câștigat titlul de la Madrid! Finală spectaculoasă cu Sabalenka

Iga Swiatek, nr.1 mondial, a câştigat turneul WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, după ce a întrecut-o sâmbătă în finală pe belarusa Arina Sabalenka, a doua jucătoare a lumii, cu 7-5, 4-6, 7-6 (9/7). Swiatek s-a impus la capătul unui meci de peste trei ore, luându-şi revanşa după finala de anul trecut câştigată de Sabalenka.

Aflată pentru a 101-a săptămână pe primul loc în clasamentul WTA, tripla laureată de la Roland Garros, care îşi va pune titlul în joc peste trei săptămâni, a cucerit al treilea trofeu din acest an şi al treilea la categoria WTA 1.000. La 22 de ani, ea şi-a trecut în palmares al 20-lea titlu din carieră.

În acest moment, Swiatek conduce cu 7-3 în meciurile directe cu Sabalenka.