22.9 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisNovak Djokovic a câştigat Turneul Campionilor pentru a şaptea oară!

Novak Djokovic a câştigat Turneul Campionilor pentru a şaptea oară!

Liderul mondial Novak Djokovic a încheiat triumfal anul 2023. Sârbul a devenit primul jucător din istorie care câştigă Turneul Campionilor (ATP Finals) pentru a şaptea oară! „Nole“ l-a învins pe italianul Jannik Sinner în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, duminică, în finala de la Torino. Meciul a durat o oră şi 44 de minute, informează Agerpres.

„Este foarte special să câştig acest titlu. Este, probabil, unul din cele mai bune sezoane ale mele. Sunt foarte fericit şi foarte mândru de ultimele mele două meciuri. Am reuşit o săptămână fenomenală“, a spus Djokovic.

Novak Djokovic (36 ani), care deţinea recordul de victorii al competiţiei alături de elveţianul Roger Federer, sextuplu câştigător, totalizează 98 de titluri în circuit. Şapte dintre acestea sunt câştigate în acest sezon. El a câştigat trei din cele patru turnee de Mare Şlem (Openul Australiei, Roland Garros şi US Open), eşuând în finala celui de-al patrulea, în faţa lui Carlos Alcaraz, la Wimbledon, pentru a totaliza 24 de titluri de Grand Slam, cea mai mare performanţă la masculin şi egalând în acelaşi timp recordul australiencei Margaret Court.

Şi-a mărit avansul în clasamentul ATP

Se ştia faptul că Novak Djokovic încheia anul pe primul loc în clasamentul mondial (ATP), dar şi-a mărit avansul în fruntea ierarhiei publicate luni, după ce a câştigat Turneul Campionilor, duminică, la Torino. „Nole“ are acum circa 2.400 puncte mai multe decât principalul său urmăritor, spaniolul Carlos Alcaraz, iar diferenţa faţă de al treilea clasat, rusul Daniil Medvedev, fiind de aproximativ 3.600 de puncte.

Italianul Jannik Sinner, finalist la Torino, s-a apropiat de podium, fiind acum la 1.110 puncte de Medvedev.

De remarcat că în primele 50 de poziţii ale ierarhiei nu s-a produs nicio schimbare.

Clasamentul ATP la simplu: 1. Novak Djokovic (Serbia) 11.245 puncte, 2. Carlos Alcaraz (Spania) 8.855, 3. Daniil Medvedev (Rusia) 7.600, 4. Jannik Sinner (Italia) 6.490, 5. Andrei Rublev (Rusia) 4.805, 6. Stefanos Tsitsipas (Grecia) 4.235, 7. Alexander Zverev (Germania) 3.985, 8. Holger Rune (Danemarca) 3.660, 9. Hubert Hurkacz (Polonia) 3.245, 10. Taylor Fritz (SUA) 3.100. etc.

Locurile ocupate de reprezentanţii României în clasamentul ATP: 259. Nicholas David Ionel 232, 324. Filip Cristian Jianu 164, 328. Marius Copil 162, 369. Cezar Creţu 132, 437. Gabi Adrian Boitan 100, 471. Sebastian Gima 87, 516 . Radu Mihai Papoe 74, 526. Vlad Andrei Dancu 72, 634. Dan Alexandru Tomescu 51.

Rajeev Ram şi Joe Salisbury au câştigat Turneul Campionilor la dublu

Americanul Rajeev Ram şi britanicul Joe Salisbury au câştigat pentru al doilea an consecutiv competiţia de dublu din cadrul Turneul Campionilor la tenis (ATP Finals). Cei doi au învins în finală, cu 6-3, 6-4, cuplul format din spaniolul Marcel Granollers şi argentinianul Horacio Zeballos.

Ram şi Salisbury au încheiat astfel o săptămână perfectă la Pala Alpitour din Torino: cu cinci victorii în tot atâtea meciuri. La fel a fost şi în 2022. Au ajuns astfel la zece partide consecutive câştigate la turneul de final de sezon din circuitul profesionist masculin.

De la debutul asocierii lor, în 2019, Rajeev Ram şi Joe Salisbury au câştigat împreună 14 trofee!

Câştigătorii trofeului la ATP Finals, americanul Rajeev Ram şi britanicul Joe Salisbury, au făcut salturi de cinci locuri, fiind acum pe 6, respectiv 7.

Clasamentul ATP la dublu: 1. Austin Krajicek (SUA) 7.130 puncte, 2. Ivan Dodig (Croaţia) 6.620, 3. Rohan Bopanna (India) 6.390, 4. Matthew Ebden (Australia) 6.390, 5. Horacio Zeballos (Argentina) 6.307, 6. Rajeev Ram (SUA) 6.290, 7. Joe Salisbury (Marea Britanie) 6.290, 8. Wesley Koolhof (Olanda) 6.170, 9. Neal Skupski (Marea Britanie) 6.170, 10. Marcel Granollers (Spania) 6.127, etc.

Reprezentanţii României în proba de dublu ocupă următoarele poziţii: 70. Victor Vlad Cornea 1.214, 184. Alexandru Jecan 367, 365. Dan Alexandru Tomescu 160, 487. Nicholas David Ionel 113.

Citeşte şi: Formula 1 | Max Verstappen a câştigat MP de la Las Vegas