14.5 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAlcaraz nu a mișcat în fața lui Medvedev! Djokovic, calificare la pas în finală

Alcaraz nu a mișcat în fața lui Medvedev! Djokovic, calificare la pas în finală

Rusul Daniil Medvedev (27 de ani, numărul 3 ATP) a trecut de spaniolul Carlos Alcaraz (20 de ani, numărul 1 ATP), scor 7-6, 6-1, 3-6, 6-3, și s-a calificat în finala US Open, acolo unde îl va înfrunta pe sârbul Novak Djokovic (36 de ani, numărul 2 ATP). Acesta trecuse de americanul Ben Shelton (20 de ani, numărul 47 ATP) în semifinale, scor 6-3, 6-2, 7-6.

Primul set a fost unul foarte strâns. Carlos Alcaraz a condus cu 1-0, 2-1, 3-2, 4-3, 5-4 și 6-5, dar a fost fiecare dată egalat de Daniil Medvedev, care a dus prima parte a meciului în tie-break. Acolo, rusul a revenit de la 0-1, a profitat de greșelile forțate ale lui Carlos Alcaraz, și s-a impus cu 7-3. Rusul a început bine al doilea set. A condus cu 3-0, Carlos Alcaraz a redus din handicap, 3-1, dar Medvedev s-a desprins și a câștigat cu 6-1.

Mică revenire a ibericului, dar în zadar

Setul al treilea i-a revenit lui Carlos Alcaraz. Ibericul a condus cu 1-0, a fost egalat, dar s-a desprins la 4-1. Medvedev a mai luat un game, 4-2, dar Alcaraz a făcut apoi 5-2. Rusul și-a mai trecut în cont un game, 5-3, dar în cele din urmă actul al treilea al meciului a fost câștigat de Alcaraz, după 47 de minute, notează Gsp

În al patrulea set al partidei, Daniil Medvedev a condus cu 1-0, dar Alcaraz a revenit. Rusul a trecut din nou în avantaj, dar a fost iar egalat. Medvedev a făcut 4-2, pe serviciul lui Alcaraz, iar după aceea s-a desprins la 5-2 și a închis meciul.