20.9 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisGabriela Ruse, în ultimul tur al calificărilor la US Open

Gabriela Ruse, în ultimul tur al calificărilor la US Open

Tenismena Gabriela Ruse a reuşit să acceadă în ultimul tur al calificărilor pentru tabloul principal al turneului US Open. Acesta este ultimul turneu de Mare Şlem al anului şi are loc la arenele „Flushing Meadows“ din New York. Sportiva noastră (26 ani, 166 WTA) a dispus joi seară de maghiara Dalma Galfi (25 ani, 117 WTA), cu 4-6, 6-1, 7-5. Meciul a durat două ore şi 11 minute.

Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec de 45.000 de dolari şi 30 de puncte WTA. În ultimul tur o va înfrunta pe ucraineanca Daiana Iastremska (23 ani, 111 WTA). Românca a câştigat ambele dueluri de până acum cu Iastremska. Primul a fost în 2017, în turul inaugural de la Santa Margherita, cu 6-7 (8/6), 6-3, 7-5, şi în 2021. Cel de-al doilea s-a petrecut în semifinale la Hamburg, cu 2-6, 6-1, 6-4, în drumul către singurul său titlu WTA, notează Agerpres.

Irina Bara (28 ani, 215 WTA) a fost învinsă în turul secund al calificărilor de japoneza Moyuka Uchijima (22 ani, 173 WTA). A fost 6-2, 6-0, după 66 de minute. Bara s-a ales cu un cec de 34.500 de dolari şi 20 de puncte WTA.

Direct pe tabloul principal au intrat Sorana Cîrstea, Irina Begu, Ana Bogdan şi Patricia Ţig.

Citeşte şi: SCMU Craiova a anunţat cooptarea baschetbalistului Nik Dragan