20.9 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisIrina Bara, în turul al doilea al calificărilor la US Open

Irina Bara, în turul al doilea al calificărilor la US Open

Tenismena Irina Bara a acces în turul secund al calificărilor pentru tabloul principal de la US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului, care are loc la arenele „Flushing Meadows“ din New York. Sportiva noastră a învins-o miercuri seară, în primul tur al calificărilor, pe germana Noma Noha Akugue cu 6-2, 6-4.

Irina Bara (28 ani, 215 WTA) a avut procentaje remarcabile la serviciu, notează Agerpres. Ea a obţinut victoria după o oră şi 16 minute în faţa jucătoarei de 19 ani aflate pe locul 144 în lume. Acest succes i-a asigurat Irinei un cec de 34.500 de dolari şi 20 de puncte WTA. În turul secund al calificărilor o va înfrunta pe japoneza Moyuka
Uchijima (22 ani, 173 WTA).

În turul secund este calificată şi Gabriela Ruse (26 ani, 166 WTA). Aceasta o va înfrunta astăzi, de la ora 17.00, pe maghiara Dalma Galfi (25 ani, 117 WTA).

La masculin, Nicholas David Ionel (20 ani, 221 ATP) a fost eliminat. El a fost învins de australianul Marc Polmans (26 ani, 175 ATP) cu 6-7 (5/7), 7-6 (7/2), 6-3, după trei ore şi 25 de minute. Ionel s-a ales cu un cec de 22.000 de dolari pentru participare.

Citeşte şi: Formula 1 | S-a aflat cine va fi coechipierul lui Max Verstappen în 2024