18.3 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSemifinale extrem de tari la Turneul Campioanelor! Vezi când au loc duelurile!

Semifinale extrem de tari la Turneul Campioanelor! Vezi când au loc duelurile!

Sâmbătă seară s-a aflat și ultima semifinalistă de la Turneul Campioanelor de la Fort Worth (SUA). Caroline Garcia (Franța, 6 WTA) a învins-o pe Daria Kasatkina (Rusia, 8 WTA), scor 4-6, 6-1, 7-6(5) şi a obţinut, astfel, biletul pentru careul de ași.

Caroline Garcia a obținut o calificare meritată în semifinalele Turneului Campioanelor, competiție care a revenit în SUA după o pauză de 17 ani. Garcia a pierdut primul set în fața Kasatkinei, iar rusoaica se afla la un pas de careul de ași, însă franțuzoaica a întors scorul și s-a calificat in extremis în faza următoare, 4-6, 6-1, 7-6(5) după două ore și 30 de minute de joc.

S-a încheiat faza grupelor la Turneul Campioanelor, iar în semifinale vor avea loc meciurile Caroline Garcia – Maria Sakkari (duminică seară, de la ora 23:30) și Iga Swiatek – Aryna Sabalenka (luni dimineață, cu începere de la ora 03:00).

Iga Swiatek și Maria Sakkari au terminat neînvinse grupele, astfel că rămân în cursa pentru premiul maxim! O jucătoare poate pleca acasă cu 1,68 milioane de dolari dacă își adjudecă trofeul fără să piardă vreun meci. Se acordă 110.000 de dolari doar pentru participare, încă 110.000 de dolari pentru fiecare victorie din grupe, un bonus de 30.000 de dolari pentru calificarea în semifinale, 420.000 de dolari pentru accederea în finală și un premiu de 820.000 de dolari pentru o victorie în finală.

Citeşte şi: Toni Iuruc o avertizează pe Halep: „De acum încolo treaba e mult mai serioasă!“