18.3 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisIrina Begu face furori la Sankt Petersburg! Victorie şi set la zero cu Kvitova

Irina Begu face furori la Sankt Petersburg! Victorie şi set la zero cu Kvitova

Irina Begu continuă parcursul superb de la WTA Sankt Petersburg, sportiva noastră reușind joi calificarea în sferturile competiției. Locul 56 în ierarhia mondială, Irina a trecut de Petra Kvitova, dublă câștigătoare de Grand Slam, cu scorul de 6-4, 6-0.

După un prim set adjudecat destul de greu, la patru, cu două break-uri, a urmat un act secund de neuitat pentru Irina. Sportiva noastră nu i-a dat nicio şansă adversarei, căreia nu i-a cedat niciun game, nici măcar pe serviciul advers. La final, după o oră și 10 minute, Begu s-a impus cu 6-4, 6-0.

Este prima victorie a Irinei contra puternicei sale adversare după o serie de cinci înfrângeri consecutive. Kvitova conduce cu 5-1 în partidele directe cu Begu.

În sferturile de finală, Irina va da peste Martincova, din Cehia, cea care a profitat de retragerea Rybakinei, din faza optimilor.

Citeşte şi: Iar Kontaveit, iar înfrângere! Sorana Cîrstea, eşec în optimi la Sankt Petersburg