24.8 C
Știri de ultima orăSportTenisGabriela Ruse, în ultimul tur al calificărilor la Cincinnati (WTA)

Gabriela Ruse, în ultimul tur al calificărilor la Cincinnati (WTA)

Jucătoarea română de tenis Elena Gabriela Ruse a învins-o pe cehoaica Tereza Martincova cu 6-3, 7-5, sâmbătă, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 1.835.490 de dolari.

Ruse (23 ani, 110 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 25 de minute. Ea a fost condusă de Martincova (26 ani, 61 WTA) cu 5-2 în actul secund, însă a câştigat apoi cinci ghemuri la rând, salvând şi o minge de set, la 5-4 pentru adversară.

Gabriela Ruse are acum 2-1 în meciurile directe cu Martincova. A mai învins-o în 2018, în sferturi, la Praga, cu 6-2, 7-6 (2). Cehoaica a câştigat în acelaşi an la Taipei, cu 6-4, 7-5, în primul tur.

În alt meci, Irina Begu (30 ani, 76 WTA) a fost învinsă de tânăra jucătoare canadiană Leylah Fernandez (18 ani, 70 WTA), cu 6-3, 6-3, după o oră şi 13 minute.

În turul final al calificărilor, Ruse o va înfrunta pe Fernandez.

Pe tabloul principal la Cincinnati se află două românce, Simona Halep, cap de serie numărul 12, şi Sorana Cîrstea.

În primul tur, Halep (29 ani, 13 WTA) o va înfrunta pe poloneza Magda Linette (29 ani, 44 WTA). Halep a câştigat singura confruntare, în 2019, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-4, 5-7, 6-3.

Cîrstea (31 ani, 40 WTA) o va întâlni pe elveţianca Jil Teichmann (24 ani, 65 WTA), pe care o conduce în meciurile directe cu 3-1.