10.3 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisNiculescu a trecut de Muhammad şi e aproape de tabloul principal de la Wimbledon

Monica Niculescu este singura sportivă din România care face faţă cu brio în calificările de la Wimbledon. Românca a câştigat categoric şi meciul din al doilea tur, cu americanca Asia Muhammad, scor 6-3, 6-2 după o oră şi 30 de minute. A fost una dintre cele mai frumoase victorii ale Monicăi Niculescu, care mai are un singur pas de făcut până a intra la „masa bogaţilor“ de la Londra.

Meciul a fost, per total, plin de break-uri, cele două sportive având un serviciu deficitar. Primul set a consemnat nu mai puţin de cinci game-uri câştigate pe serviciul advers, trei de către Monica şi două de Muhammad. Jucătoarea noastră s-a aflat în permanenţă cu un pas înaintea americancei, iar primul set l-a câştigat cu 6-3. În actul secund, vizibil afectată de pierderea actului întâi, Muhammad şi-a mai pierdut serviciul de trei ori, iar Niculescu a acces fără probleme în turul al treilea.

Pentru un loc pe tabloul principal de la Wimbledon, Monica Niculescu se va duela cu americanca Kristie Ahn.

Citeşte şi: Raluca Olaru, în „careul de aşi“ de la Bad Homburg! Adversare dificile în semifinale