8.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAndreea Roșca face senzație în Grecia. Românca a triumfat a doua oară la Heraklion

Andreea Roșca continuă să uimească lumea tenisulul. După ce în urmă cu o săptămână Roşca a triumfat la Heraklion, după o finală în care i-a fost net superioară adversarei, scor 6-0, 6-1 cu Martina Colmegna, sportiva noastră a câștigat, astăzi, cel de-al doilea turneu de la Heraklion (Grecia). Și de această dată, Andreea și-a distrus adversara în finală, pe Darja Vidmanova, scor 6-1, 6-2.

Andreea Roşca a defilat în finala cu Darja Vidmanova, având nevoie de o oră şi 8 minute pentru a-şi adjudeca victoria. Jucătoarea din România a realizat un număr impresionat de break-uri, câte 3 în fiecare set, şi a servit impecabil.

Românca a cedat un singur set pe parcursul turneului, în semifinala cu japoneza Ayumi Koshiishi (936 WTA), încheiată cu scorul de 6-1, 4-6, 6-3.

Campioana de la Heraklion este recompensată cu un premiu în valoare de 2.352 de dolari, ceea ce înseamnă că Andreea Roşca a strâns 4.704 dolari în două săptămâni.