16.2 C
Știri de ultima orăSportTenisTurneul demonstrativ de la Praga și-a desemnat câștigătorul: Petra Kvitova

Turneul demonstrativ de la Praga și-a desemnat câștigătorul: Petra Kvitova

Petra Kvitova, ocupanta locului 12 în clasamentul WTA, a câştigat finala feminină a turneului demonstrativ de tenis de la Praga. Aceasta a învins-o în două seturi, scor 6-3, 6-3, pe compatrioata sa Karolina Muchova, numărul 26 mondial. La competiția din Cehia au participat opt jucătoare şi opt tenismeni.

„A fost cu adevărat bizar. Mănuşi, măşti, nimeni care să ne aducă prosoapele, absenţa strângerilor de mâini, totul a fost într-adevăr ciudat”, a declarat Kvitova, referindu-se la condiţiile de derulare a competiţiei.

Turneul de la Praga nu a putut conta pe prezenţa a două jucătoare cehe de top, Karolina Pliskova, numărul 3 mondial, şi Marketa Vondrousova, finalista ediţiei trecute de la Roland Garros.

Finala masculină a competiţiei din capitala Cehiei a fost câştigată de Michael Vrbensky (20 ani, locul 405 ATP). Acesta a dispus în trei seturi, scor 6-4, 6-7 (5-7), 10-8 de Zdenek Kolak.