22 C
Știri de ultima orăSportTenisMonica Niculescu, în ultimul tur al calificărilor la Australian Open

Monica Niculescu, în ultimul tur al calificărilor la Australian Open

Jucătoarea româncă de tenis Monica Niculescu a reuşit să acceadă în ultima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de la Australian Open. Aceasta a dispus cu 1-6, 6-1, 6-4 de bulgăroaica Viktoria Tomova şi mai are un singur pas de trecut pentru a se alătura celorlalte românce.

Niculescu (128 WTA), desemnată cap de serie numărul 20, a avut nevoie de două ore şi 4 minute pentru a se impune în faţa Viktoriei Tomova (144 WTA).

Tomova a dominat clar primul set, câştigat cu 6-1, dar Niculescu a revenit în meci şi şi-a adjudecat fără probleme setul secund, cu acelaşi scor, 6-1. În decisiv, cele două au mers cap la cap până la 4-4, când românca a reuşit un break, după care a încheiat conturile pe serviciul său.

Niculescu şi-a asigurat 50.000 de dolari australieni şi 40 de puncte WTA. În faza următoare, aceasta o va înfrunta pe elveţianca Stefanie Voegele (117 WTA). Singurul duel direct s-a încheiat cu victoria româncei, în 2011, la Nottingham (ITF), în primul tur, cu 6-1, 6-4.

Citeşte şi: Simona Halep – Jennifer Brady, în primul tur la Australian Open