11.7 C
Știri de ultima orăSportTenisAna Bogdan continuă la Australian Open după victoria cu Popovic

Ana Bogdan continuă la Australian Open după victoria cu Popovic

Ana Bogdan (96 WTA), principala favorită în calificările de la Australian Open, a trecut cu ceva emoții de australianca Ivana Popovic (458 WTA). Românca s-a impus cu scorul de 7-6(5), 6-4, după o ora şi 47 de minute.

Bogdan a avut un început dificil de meci, fiind condusă cu 3-0 după ce și-a cedat serviciul în al doilea game. Aceasta a reușit să revină în meci cu cinci game-uri consecutive, dar în cele din urmă setul a ajuns în tibreak. Acolo, jucătoarea noastră a fost mai inspirată şi s-a impus cu 7-5.

În setul secund, Ana a reuşit destul de repede break-ul, care a distanţat-o la 3-1. Până la final, românca s-a menţinut în avantaj şi şi-a adjudecat setul cu 6-4.

În runda următoare, Bogdan va înfrunta o altă australiancă prezentă în calificări, Belinda Woolcock (295 WTA).