6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisCîrstea și Begu, duel direct pentru un loc pe tabloul principal de la Hobart

Cîrstea și Begu, duel direct pentru un loc pe tabloul principal de la Hobart

Sorana Cîrstea și Irina Begu au acces, sâmbătă, în turul doi al calificărilor de la Hobart (Australia). În urma tragerii la sorți, cele două românce vor fi adversare în meciul direct pentru calificarea pe tabloul principal al competiției.

Cîrstea, principala favorită în calificări, a trecut în primul tur de australianca Gabriella Da Silva Fick, cu scorul de 6-1, 6-0. Partida a durat doar 54 de minute.

De partea cealaltă, Begu a învins-o pe americanca Jennifer Elie, cu scorul 4-6, 7-6 (4), 6-3. Irina a avut de muncit serios pentru a ajunge să se dueleze cu compatrioata sa. Partida cu Elie a durat nu mai puțin de două ore şi 24 de minute.

Sorana Cîrstea, locul 74 mondial, şi Irina Begu, locul 101, nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul WTA.