13.7 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal / Trei puncte și suntem pe podium! SCMU Craiova, victorie importantă cu Tg. Jiu

Echipa feminină de handbal SCMU Craiova a bifat un nou succes în Liga Florilor, 27-24 cu Tg. Jiu, în etapa a 6-a. Formația alb-albastră a câștigat, astfel, derbiul Olteniei din această rundă și s-a răzbunat după rezultatele nefaste înregistrate în sezonul precedent împotriva grupării gorjene.

Prima repriză a fost la îndemâna Craiovei, care și-a ușurat misiunea încă după primele 15 minute. De la scorul de 4-3, gazdele s-au distanțat în meci și nu au mai cedat inițiativa în niciun moment. Până la intrarea la cabine, Tg. Jiu nu a prea existat din punct de vedere ofensiv și nu s-a putut apropia de echipa bine pusă în teren de Bogdan Burcea. La finele primelor 30 de minute, scorul era 14-8.

Gorjencele au dat ceva emoții

În partea secundă, văzându-se la adăpostul a șase goluri, craiovencele „au lăsat-o mai moale“, iar acest lucru s-a resimțit și pe tabela de marcaj. Tg. Jiu a prins curaj și a început să marcheze, apropiindu-se chiar și la doar două goluri cu 10 minute înainte de finalul disputei. În cele din urmă, experiența lotului Craiovei și-a spus cuvântul, iar SCMU s-a impus cu 27-24.

SCMU Craiova: Curmenț, Zoqbi de Paula – Krpez 12 (4 din 7 m), Milosavljevic 3, Bojicic 3, Burcea-Zamfir 3, Pașcan 3, Milic 1, Vâlcan 1 (1 din 7 m), Malovic, Cace. Antrenor: Bogdan Burcea.

TG. Jiu: Dzhukeva, Chetraru, Marica – Bohme (3 din 7 m), Pușcaș 6 (1 din 7 m), Klimek 3, Chiricuță 2, Gavrilă 2, Coteț 1, Lopătaru 1, Ciloan 1, Mihart, Lazea, Chiriță. Antrenor: Liviu Andrieș.

Acest succes o menține pe SCMU Craiova în vârful clasamentului Ligii Florilor, pe poziția a doua, cu 13 puncte. Runda următoare, cea cu numărul 7, se va disputa peste aproximativ 2 săptămâni, iar adversarul „leoaicelor“ va fi Gloria Buzău.

Liga Florilor – etapa 6:

Luni, 2 octombrie: Corona Braşov – Gloria Buzău 34-35;
Miercuri, 4 octombrie: Măgura Cisnădie – SCM Vâlcea 36-36, HC Zalău – Ştiinţa Bucureşti 28-23, Rapid – Bistriţa 30-22, SCMU Craiova – Tg. Jiu 27-24, Baia Mare – Dunărea Brăila 21-30;
Miercuri, 18 octombrie – ora 17.30: CSM Bucureşti – Dacia Mioveni.