13.7 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal / Rezultat mare pentru „U“ Craiova! Oltenii au trecut de Piteşti şi continuă în Cupă

Performanţă mare pentru handbaliştii Universităţii Craiova. Formaţia din Bănie s-a calificat în turul II al Cupei României, după ce a învins, în deplasare, formația CSU Pitești, cu scorul de 38-33. În urma acestui rezultat, oltenii vor avea şansa să evolueze în faza următoare a competiţiei împotriva unui adversar din Liga Zimbrilor.

Alb–albaștrii au fost conduși la pauză cu scorul de 22-19 și, la fel ca și în meciul cu Galați din turul preliminar, băieții lui Dumitrescu și Popescu au făcut o a doua repriză perfectă. Aceştia au întors scorul aproape incredibil în favoarea lor, iar la final s-au bucurat de o calificare extrem de frumoasă în turul secund.

„U“ Craiova: Gheorghiță, Bureța – M. Păun 9, Coadălată 6, Luntraru 5, Gușatu 5, Manea 5, Iovănescu 2, Nica 2, Budoiu 2, Matei 1, Rușeanu 1, Tudosie, Micu. Antrenori: Costin Dumitrescu, Cătălin Popescu.

Citeşte şi: Judo / Clubul LPS-CSU Craiova, medaliat de cinci ori la CN Individual U18