16.7 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalSCM Vâlcea a câştigat impresionant în Suedia şi e aproape de grupele EHF

SCM Vâlcea a câştigat impresionant în Suedia şi e aproape de grupele EHF

SCM Vâlcea este cu un picior în grupele cupei EHF, după ce a câștigat duminică în Suedia, 31-24 (12-12) cu H65 Hoors HK, în prima manșă din turul III preliminar al competiției. Hoors HK este pe 2 în campionatul Suediei, la două puncte în spatele liderului Savehof.

După o primă repriză foarte echilibrată, în care s-a mers cap la cap, Vâlcea s-a desprins în partea secundă și a câștigat clar, 31-24, rezultat care o duce foarte aproape de grupele EHF. La Vâlcea au revenit după o lungă perioadă Cristina Florica și Bobana Klikovac, refăcute după accidentări, notează Prosport.

Golurile echipei vâlcene au fost reușite de Glibko 7, Fujita 6, Elghaoui 4, De Jong 4, Hansson 2, Klikovac 2, Bucur 2, Lupei 2, Levchenko 1, Coman 1.

În sezonul trecut, Vâlcea a ajuns până în sferturile de finală ale cupei EHF, fiind eliminată de Herning Ikast. Manșa retur dintre SCM și Hoors HK va avea loc în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea, duminică, 11 decembrie, de la ora 17.00.

Citeşte şi: Baschet / Se poate și în campionat! SCMU a câștigat meritat cu Tg. Jiu