19.3 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalCampioană pe merit! Norvegia a întors uimitor meciul cu Franța și a luat titlul mondial

Norvegia a făcut spectacol în finala Campionatului Mondial de handbal feminin și s-a impus clar în fața Franței, scor 29-22, după o repriză secundă de senzație.

Campioana Olimpică Franța a jucat bine în prima repriză, a condus și la șase goluri diferență, dar repriza secundă a fost un coșmar pentru naționala din Hexagon. Norvegia a fost de neoprit, a înscris din toate pozițiile și a dovedit de ce merită pe deplin să devină campioană mondială.

„Les Bleues” au avut şi şase goluri avans în prima parte (14-8, 15-9, 16-10), dar s-au dezintegrat după pauză. Norvegia, fostă adversară a României în prima fază a grupelor (33-22 pentru nordice) a marcat primele patru goluri după pauză şi a reuşit egalarea, 16-16. Scandinavele au condus prima oară cu 19-18, iar apoi avantajul lor pe tabelă a crescut constant, ajungând până la opt goluri, 29-21. Într-un final, Norvegia s-a impus cu 29-22 și a început sărbătoarea pentru cel de-al 4-lea trofeu.

Pentru Norvegia au marcat Henny Reistad 6 goluri, Nora Mork 5, Stine Bredal Oftedal 5, Kari Brattset Dale 5, Malin Aune (CSM Bucureşti) 3, Veronica Kristiansen 2, Sanna Solberg-Isaksen 2, Marit Jacobsen 1, notează Prosport.

Golurile echipei Franţei au fost înscrise de Allison Pineau 4, Pauletta Foppa 3, Coralie Lassource 2, Grace Zaadi Deuna 2, Oceane Sercien Ugolin 2, Laura Flippes 2, Lucie Granier 2, Estelle Nze Minko 2, Alicia Toublanc 1, Meline Nocandy 1, Tamara Horacek 1.

Franţa nu a reuşit, astfel, să îşi ia revanşa după ce a pierdut finala EURO 2020 chiar în faţa scandinavelor. Norvegia nu mai câştigase titlul mondial din 2015, acesta fiind al patrulea (1999, 2011, 2015, 2021).

Danemarca a obţinut medaliile de bronz, după 35-28 cu Spania, în finala mică a competiţiei.

Naționala României a încheiat competiția din Spania pe locul 13. La ultima ediţie a CM (din 2019), tricolorele s-au clasat pe locul 12.

România are în palmaresul participărilor la CM patru medalii: aur (1962), argint (1973 şi 2005) şi bronz (2015). De asemenea, am bifat a 25-a prezență la turneul final mondial, fiind în continuare singura națională care a participat la toate edițiile.