10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalTHW Kiel, noua câștigătoare a Ligii Campionilor la handbal masculin

THW Kiel, noua câștigătoare a Ligii Campionilor la handbal masculin

Echipa germană THW Kiel a câştigat ediţia 2019-2020 a Ligii Campionilor la handbal masculin, marţi seara, la Koln, după ce a învins în finală formaţia spaniolă Barcelona cu scorul de 33-28 (19-16).

THW Kiel a dominat finala sezonului precedent de la un capăt la altul, catalanii având o singură dată avantaj pe tabelă, 3-2. În prima repriză, THW a avut un avantaj maxim de patru goluri, 13-9, iar la pauză diferenţa s-a mai micșorat, 19-16. Kiel a reuşit în partea secundă să se desprindă la cinci goluri la un moment dat, 25-20 şi 26-21, dar Barca a mai redus din ecart. Chiar și așa, „catalanii“ nu au reuşit să se apropie la mai puţin de trei goluri, iar echipa germană s-a impus în cele din urmă cu 33-28.

Pentru învingători au marcat: Niclas Ekberg (8 goluri), Sander Sagosen (7 goluri), Steffen Weinhold (5), Rune Dahmke (5), Hendrik Pekeler (4), Patrick Wiencek (2), Harald Reinkind (1), Miha Zarabec (1).

Aleix Gomez Abello a fost cel mai bun jucător al echipei antrenate de Xavi Pascual (fost selecţioner al României), cu 10 goluri. Au mai înscris pentru catalani: Dika Mem (4 goluri), Aitor Arino Bengoechea (4), Luka Cindric (3), Ludovic Fabregas (3), Aron Palmarsson (1), Timothey Nguessan (1), Raul Entrerrios Rodriguez (1), Thiagus Petrus Goncalves dos Santos (1).

THW Kiel şi-a trecut în palmares al patrulea său trofeu în Liga Campionilor, după cele din 2007, 2010 şi 2012. Echipa germană a mai disputat patru finale, în 2000, 2008, 2009 şi 2014.

Barca este deţinătoarea recordului de trofee în cea mai importantă competiţie intercluburi (nouă), pierzând trei finale contra unor formaţii germane, în 2010 cu Kiel, în 2013 cu HSV Hamburg, iar acum din nou cu THW.

În meciul pentru locurile 3-4, Paris Saint-Germain Handball a dispus de Telekom Veszprem cu 31-26 (14-11).