13.4 C
Știri de ultima orăSportFotbalCSM Slatina a părăsit Cupa României după un eșec la scor cu CSM București

CSM Slatina a părăsit Cupa României după un eșec la scor cu CSM București

Handbalul românesc a redebutat, în această seară, cu ultima partidă din sferturile Cupei României, dintre CSM Slatina și CSM București. Trupa Victorinei Bora nu a avut prea multe șanse împotriva vicecampionaei țării și a cedat cu 17-34, la capătul unui meci bun, după o pauză de aproximativ șase luni.

CSM București a dominat copios meciul și și-a demonstrat valoarea chiar din primele minute. Gruparea slătineană a reușit să se țină de adversare foarte puțin, iar la pauza mare soarta meciului era aproape stabilită, 18-11 pentru bucureștence.

După reluare, oaspetele nu au reușit mare lucru, înscriind doar de șase ori, în timp ce vicecampioana României a lăsat piciorul de pe accelerație. În cele din urmă s-a încheiat 34-17, iar CSM București va juca din nou în penultimul act al competiției.

CSM București: Neagu (6), Perianu (2), Dedu, Omoregie (1), Berenguer (1), Fînaru (1), Smeets (1), Lazovic (5), Vîlcan (1), Dembele (3), Jipa (5), Pintea (3), Barbosa (3), Grubisic, Moisă (2).

CSM Slatina: Cîrligeanu (2), A. Arvatu, Tamaș (1), Drăghici, M. Arvatu, Fulgoi, Vasiliu, V. Drăghici, Nagy, Ivan (4), Chitacu (3), Popescu (4), Rusu, Ostase (1), Pasca, Stoicănescu (2).

De menționat că jucătoarea formației CSM Slatina, Sonia Vasiliu, s-a accidentat destul de grav în timpul acestui meci, iar un verdic final va fi stabilit în perioada următoare.

Rapid, Gloria Buzău și SCM Vâlcea sunt celelalte formații calificate în semifinalele Cupei României.